Google bedava şarkı dağıtıyor

Google dünyanın hemen her yerinde çok güçlü olsa da, Çin'de ki arama motoru devi Baidu.com'un açık ara gerisinde bulunuyor. Çin'deki arama pazarının %60'ından fazlasını elinde tutan Baidu ile mücadele etmeye kararlı olan Google ise çok ilginç bir strateji belirledi. Tüm müzik sektörünün %99'unun yasa dışı olduğu Çin'de bedava şarkı dağıtmak ilk bakışta çok mantıklı bir hareket gibi görünmese de, Google Çin'in yöneticisi Lee Kai-Fu aynı fikirde değil. İnternet üzerinden kullanıcıların yasa dışı olarak bedava müzik indirmelerine rağmen, Google'ın lisanslı ve yüksek kaliteli şarkıları ücretsiz olarak dağıtacak olması, Kai-Fu'ya göre önemli bir fark yartacak.

Dünyanın en kalabalık internet kullanıcısı nüfusuna sahip olan Çin'in müzik endüstrisi ise 76 milyon dolar değerinde. Bu tüm dünya müzik endüstrisinin %1'inden daha az bir bölüme karşılık geliyor. Google tamamen reklam gelirine dayalı ve bu geliri paylaşmak üzerine kurulu sisteme dahil olmaları için şimdiden Sony Music, Warner Music, EMI ve Universal Music ile anlaştı bile. Şu anda 350 bin şarkının yer aldığı sistemde, birkaç ay içerisinde şarkı sayısının 1.1 milyona ulaşması hedefleniyor.

Google sadece Çin'e özel başlattığı bu uygulamayı, diğer ülkelerde de hayata geçirmeyi planlamadığını özellikle duyurdu.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 785
Yazar: WarninG_ErroRYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.