Google Buzz Facebook‘a Karşı

Google, sosyal ağ hizmeti Buzz ile geleceğin reklam pastasından pay kapmak istiyor. Fakat bu düşünüldüğünden çok daha zor. Çünkü geçmiş, lider olan firmaların farklı trendleri takip edip zor durumda kaldıkları örneklerle dolu.

Google, Buzz hizmeti ile Google Mail servisini bir sosyal ağ projesine dönüştürüyor. Bu servis sosyal ağlardan bildiğimiz kişilerin durum bilgisini ve bağlantılarını gösteriyor. Buna ek olarak resim ve video verilerini paylaştırıyor.

Uzaktan bakıldığında bunun gayet hoş bir servis olduğunu düşünebilirsiniz. Fakat Google bu treni kaçırmadı mı? Google, bu alanın bir numarası olan Facebook'a karşı ne yapabilir ki? 400 milyon kullanıcılı Facebook herkesin ilgisini çekiyor ve herkes de bu yolda ilerliyor. Bu iş bu kadar kolay mı gerçekten?

Google, Buzz'u dünyaya tanıttığında kimse havalara uçmadı, hatta bu hizmetin kimsenin ilgisini çekmediğini de söylemeliyim. Bu, esasında bizi şaşırtmadı.

Çünkü Google benzer projelerle sosyal ağ hizmetini denedi ve başarısız oldu. Orkut, Google'dan çıkma ve sadece Brezilya'da iş yapıyor. Wave buna karşın hiç başarılı olamadı. Hatta Wave'i uzun zamandır duymadığımı söylemeliyim.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 1015
Yazar: WarninG_ErroRYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.