Google: “Casus Değiliz”

Peter Warden ve Alasdair Allen’ın iOS’ta keşfettikleri consolidated.db uzantılı dosya telefon o an hangi işlemi yaparsa yapsın kullanıcının lokasyon bilgilerini Apple genel merkezi ile paylaşıyor.

Hatta Warde bunun için iPhone Tracker isimli bir uygulama yazarak kullanıcıların da nerelerde dolaştıklarını görmelerini sağlıyor.Tracker’ı çalıştırıp belirttiğiniz taarih aralığını girdiğinizde saat saat nerelerde olduğunuz ekranda beliriveriyor.

 

 

Google’ın harita temelli hizmetlerinde isterseniz bilgilerinizi paylaşabiliyorsunuz.

Aynı suçlama hemen arkasından Google için de yapılmıştı. Google’da da benzer bir yazılım parçacığı bulunduğu ve lokasyon bazlı bu bilgilerin anbean paylaşılması nedeniyle arama devinin tıpkı rakibi gibi casus olduğu iddia edilmişti.  Üzerinden çok geçmeden Google yetkilileri konuyu ilk ağızdan açıklama ihtiyacı hisetti.

Yapılan açıklamada, “Google Android uygulamasında lokasyon paylaşımı opt-in’dir (kullanıcının  onayı ve isteğine bağlıdır) ve otomatik olarak kullanıma açılmamaktadır. Android OS’de lokasyon bazlı bir menüye girildiğinde kullanıcıların karşısına verilerin paylaşılmasının istenip istenmediği sorulur. Android kullanıcıları da onayları doğrultusunda eğer isterlerse bulundukları lokasyon ile ilgili bilgileri paylaşabilirler. Kullanıcıların lokasyon bilgilerini paylaşmaları durumunda, Google lokasyon hizmetine gönderilen bilgiler anonimdir ve hangi kullanıcılara ait olduğuna ilişkin bir takip yapılmamaktadır’ dedi. Kısaca Google iPhone gibi gizlice bilgi almadıklarını açıklarken kullanıcılar bu bilgiler gönderseler bile tamamen isimsiz ve tanımsız olarak Google merkezine ulaşıyor.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 908
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.