Google Chrome 12 Final Yayımlandı

En sık güncellenen web tarayıcısı unvanının elinde bulunduran Chrome bu namını diğer tarayıcılara kaptırmayaya niyetli görünüyor. Yaklaşık bir ay önce internet tarayıcısının 12’inci beta sürümünü yayımlayan Google, dün itibariyle sürümün final versiyonunu da kullanıcıların indirmesine sundu.

Google Chrome 12 final sürümü, tarayıcının şimdiye dek eleştirilen gizlilik ve güvenlik alanlarında yaptığı önemli değişikliklerle dikkat çekiyor. Bunun yanı sıra sosyal ağ entegrasyonu artırılan yeni Google Chrome, grafik hızlandırma konusunda da oldukça başarılı görünüyor.

Mozilla Firefox 3’ten bu yana görmeye alışık olduğumuz karşıdan indirme sırasında zararlı yazılım taraması, Google Chrome 12’de native olarak destekleniyor. Zararlı dosyaların tespiti için web gezinti geçmişi ve hangi dosyaların, daha önce, hangi sitelerden indirildiği sorgusuna ihtiyaç duymayan Google indirme sırasında yaptığı taramayla süreyi büyük ölçüde kısaltıyor. Web geçmişinizin bilgisiyarınızda depolanma oranı da Google Chrome 12 ile kullanıcıya bırakılmış durumda. Flash çerezleri yönetimiyle depolama aşamalarını kendiniz belirleyebiliyorsunuz.

Grafik performans konusunda ise söylenecek oldukça fazla yenilik var. İlk bahsedilmesi gereken ise 12 final sürümüyle gelen 3D CSS desteği. Bunu HTML5’e geçiş öncsi bir deneme tahtası olarak yorumlayanlar olsa bile özellikle videolarda (webstream) videoların döndürülmesi ve izleme boyutlandırması alanlarında belli başlı efektlerin real time uygulanmasına izin veriyor. Ayrıca xml tabanlı alanlardaki görsellik de 3D CSS teknolojisiyle daha iyi sonuç veriyor.

Google Chrome kullananların en büyük sıkıntılarından birisi ise ana sayfa ayarlanması biraz zor olmasıydı. Chrome 12 ile beraber bu sıkıntı aşılacağa benziyor çünkü ana sayfa ve alt sekmelerde açılacak sayfayı belirlemek için daha sade ve anlaşılır bir arayüz yeni sürüme eklenmiş durumda.

Bilgisayarınıza Google Chrome yüklü değilse buraya tıklayarak indirlebilirsiniz.
Eğer bilgisayarınızda Chrome yüklüyse sağ üst köşedeki ingiliz anahtarına tıklayıp Chrome Hakkında sekmesinden güncelleştirebilirsiniz.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 1127
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.