Google Chromebook 349 Dolardan Satışa Çıktı

İlk olarak “Telefon web’le buluştu” sloganıyla Google Nexus One’ı, yani Android’i hayatımıza sokan Google bu yılki I/O yazılım konferansında Chromebook’u tanıttı. “Taşınabilir bilgisayar internetle buluştu.” şimdi de kullanıcısıyla buluşuyor.

Chromebook’u geçtiğimiz ay düzenlediği Google I/O etkinliğinde tanıtan Google, her zaman erişime izin veren internet bilgisayarı için Samsung ve Acer ile işbirliği yapmıştı. 15 Haziran’da satışa çıkacağı söylenen yeni taşınabilir bilgisayar trendi, söylendiği gibi dün itibariyle hayatımıza girdi. Böylece Windows ve Mac OS dışında yaygınlaşması beklenen üçünü bir işletim sistemi teknoloji dünyasına göz kırptı. Chrome OS’li Chromebook’un fiyatları oldukça uygun; Acer’ın Chromebook’u 349 dolar, Samsung’un Chromebook’u ise 429 dolardan tüketicisiyle buluşuyor. Samsung füme-siyah ve beyaz olmak üzere iki renk seçeneği sunarken; Acer sadece siyah renk seçeneğine sahip.

Chromebook’lar şimdilik ABD’nin yanı sıra Avrupada; İngiltere, Almanya, Fransa, İspanya, İtalya ve Hollanda’da çevrimiçi satış yönetmiyle satılıyor. Tek fiyat üzerinden satılan Chromebook’un ulaşılabilirliğinin, önümüzdeki aylarda tüm Avrupa ve Asya’ya yayılması bekleniyor. Ama Türkiye’de satışa çıkacak mı bu konuda net bir bilgi yok.

Bilgisayarın en büyük özelliği ise Google’ın geliştirdiği bulut tabanlı işletim sistemi ‘Chrome OS’ ile çalışıyor olması. Yani internete bağlandığınız her yerden dosyalarınıza erişebiliyor, bilgilerinizi yedekleyebiliyor ve çalışmalarınıza kesintisiz devam edebiliyorsunuz. Bilgisayarınızı açtığınız anda işletim sistemi yükleniyor. İnternet erişimine ulaştığınız anda ise dosyalarınızın son hali bilgisayarınızdan Google sunucuların yedekleyebiliyor ya da sunuculardan bilgisayara eşitleme yapabiliyorunuz.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 889
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.