Google Fena Çuvalladı

Google’ın iç yazışmalarından bir tanesi yanlışlıkla Google Plus kullanıcılarıyla paylaşılınca ortalık karıştı…

Google mühendislerinden Steve Yegge‘nin yanlışlıkla paylaştığı notta, Google yazılımcıları ve en yükseğinden itibaren bütün uygulama yöneticileri, Google+ projesini platform bazında yanlış anladıkları ve bu konularda yanlış adımlar attıkları yönünde eleştiriliyor.

Steve Yegge, kendisinin ve diğer arkadaşlarının, çeşitli yanlış fikirler üzerinden yanlış işlerle uğraştıklarını ve ortaya adeta ‘zavallı’ bir sonucun çıktığını söylüyor.

Yegge’nin yolladığı yazışmanın bazı bölümlerinin çevirisi şu şekilde:

“Google+, üst düzey proje yöneticilerinden(selam Larry, Sergey, Eric, Vic, nasıl gidiyor?) en alttaki tali işlerden sorumlu kişilere kadar(hey n’aber?) platformları anlamakta nasıl çuvallayabileceğimizin mükemmel bir örneğidir. Tamamımız bunda çuvalladık…(…)

(…)Google+, ani bir refleksle kısa vadeli bir düşünce olarak ortaya çıktı, Facebook’un mükemmelliğinin muhteşem bir ürün olarak tasarlanmış olmasından kaynaklandığı gibi yanlış bir kanıyla hareket ettik. (…) Facebook mükemmel çünkü öyle bir takımyıldız halinde tasarlandı ki, diğer insanların da üretimin bir parçasında rol alabilmesi sağlandı. Yani, Facebook herkes için farklı. Bazı insanlar bütün vakitlerini Mafia Wars ile tüketiyor, bazıları ise Farmville ile. Burada yüzlerce, hatta belki binlerce farklı ve yüksek kalite zaman öldürücü şey mevcut, böylece herkes için bir şeyler var.”

 

Yazışmanın son kısmında Google‘ın uygulamaya çalıştığı pazarlama stratejilerine de değinen Yegge, Apple ile kıyaslamaya gitmiş:

“Google+ ekibimiz piyasaya baktı ve dedi ki: `Vay canına, oyunlara ihtiyacımız varmış gibi gözüküyor. Hadi gidip birileriyle, ee, bize oyunlar yazması için sözleşme imzalayalım.` Bu tarz düşüncelerin inanılmaz derecede yanlış olduğunu görmeye başladınız mı? Problem şu ki biz insanların ne istediğini tahmin etmeye ve bunu onlara ulaştırmaya çalışıyoruz.

Bunu yapamazsınız. Gerçekten. Yanlışsız yapamazsınız. Dünya bilişim tarihinde bunu kusursuz yapabilecek derecede kıymetli yalnızca bir kaç insan vardır. Steve Jobs da onlardan biriydi. Burada bir Steve Jobs’umuz yok. Özür dilerim, ama maalesef yok.”

Steve Yegge, yazışmanın devamında Google‘ın daha da geç olmadan, daha iyi bildiği işi yapmaya odaklanmasının iyi olacağını da ekliyor. Kısa bir süre sonra paylaşımdan kaldırılan bu yazışmanın sonuçlarını hep birlikte göreceğiz.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 1221
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.