Google, Mayısta Facebook’a Rakip Olabilir

İnternet devi Google, arama motoru olarak başladığı yolculuğunda birçok farklı alana yayılarak dünyanın en büyük şirketlerinden biri haline geldi. Gmail, Android, Chrome, Chrome OS gibi ürünlerle internet ve teknoloji alanında başarılı olan firma yeni bir projeyle daha karşımıza çıkmaya hazırlanıyor.

Son yılların en popüler olayı sosyal ağlar. Facebook, Twitter gibi siteler milyonlarca kullanıcılarıyla bir anda en popüler siteler arasına girdi. Fakat Google şimdiye kadar sosyal ağlara sağlam bir adım atabilmiş değil. Tabii bu, firmanın bu konuda isteksiz olduğu anlamına gelmiyor.

Gmail’de Google Buzz ürününü kullanıcılara sunan Google’ın sosyal ağlara ısındığı düşünülüyordu. Fakat aradan geçen zaman içerisinde bir yenilikle karşılaşmadık. Wave projesi de uzun süre konuşulmuş ancak o da beklendiği gibi çıkmamıştı.

Wave tanıtımı iki yıl önce mayıs ayında I/O? Konferansında yapılmıştı. Geçtiğimi yıl da Google TV bu konferans esnasında duyurulmuştu. Yani Google son yıllarda büyük tanıtımlarını hep mayıs ayında yapıyor. Bu yıl ise karşımıza nihayet Google’ın sosyal ağı çıkabilir.

Google’ın bir sosyal ağ sitesi üzerinde çalıştığı konuşuluyor. Ancak Facebook benzeri bir siteyi sıfırdan kurmak firmaya fazla birşey kazandırmayabilir. Nitekim Google CEO’su Eric Schmidt, geçtiğimiz yıl yaptığı bir açıklamada tüm ürünlerine sosyal bir katman eklemek istediklerini belirtmişti. Bu açıklama ise bizi ‘Google Buzz’ın genişlemesi’ ihtimaline götürüyor. Projenin ‘Google Me’ ya da ‘Google Circles’ adını alacağı iddia ediliyor.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 872
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.