Google Neredeyse Kapanıyordu!

Google Neredeyse Kapanıyordu!
Korsan film indirenler Google'ın da kapanmasına neden olabilir mi?

İşte yaşanan ilginç olaylar...

İnternet üzerinden durmaksızın indirilen film furyası için bir sona yaklaştık gibi gözüküyor. Neredeyse bütün dünyanın kullandığı Torrent siteleri, artık birçok firmanın dikkatini çekmiş durumda.

Montion Picture Associaton of America (MPAA) yani Amerikan Sinema derneği; uzunca bir süredir illegal yollardan film indiren kişi ve kurumları yakından takip ediyordu. Bu takip esnasında kullanıcının; ne zaman, hangi filmi, hangi IP adresinden ve hangi port'u kullanarak indirdiğini anında tespit edebilen MPAA, illegal yoldan film indiren kullanıcılarına birer mektup yollayarak onları uyarıyor.

Nitekim bu durum artık tekil kullanıcıları suçlu duruma düşürmenin çok ötesine geçti. TorrentFreak isimli siteden sızan habere göre; MPAA, Google'ın Merkez binası çalışanlarının BitTorrent üzerinden illegal film indirdikleri konusunda uyarı mesajı attı. MPAA'nın yasal hakkı olarak görülen illegal kullanıcının ISP, yani internet bağlantısını kesme hakkıysa büyük bir facianın eşiğinden dönülmesine sebep oldu.

Bir anlamda kapanma tehlikesi yaşayan Google'sa, MPAA ile sorunu çözdü. Yine de MPAA bir kez daha bu tarzdaki illegal girişimlerin engellenmesi için büyük bir adım atmış oldu.

CHIP Online

 

Kaynak: CHIP Online
Tarih:
Hit: 616
Yazar: murathanYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.