Google Patent İçin Serveti Gözden Çıkardı

İlk olarak dünyanın en çok kullanılan arama motoru olarak lanse edilen, ancak daha sonra çeşitli hizmetleriyle başlı başına bir web devi haline gelen Google, mobil işletim sistemi pazarının lideri Android’le de adeta bir teknoloji imparatorluğu haline geldi. Ancak Silikon Vadisi’nin büyüyen devlerinin ortak sorunu olan fikri haklar, Google’ın da kapısını çaldı.

ABD Kongresi, bir süredir fikri haklar konusunda büyük değişiklikleri içeren bir paketi görüşüyorlar. Kongrenin görüştüğü fikri haklar, Google’a açılan davalara birçoğunu daha ekleyebilir. Google da bu durumu öngörerek, aleyhine sonuçlanması muhtemel olan düzenleme için hazırlıklara başladı.

 

Kanadalı telekom firması Nortel Networks’ün patentlerini kendi bünyesine katma niyetinde olan Google, patentleri için Nortel’e tamı tamına 900 milyon Dolar teklif etti. Yapılan teklif göz önünde bulundurulduğunda, Nortel patentlerinin Google’ın en büyük satın almalarından biri olmaya aday. Google’ın bu yola başvurmasının sebebi ise, hali hazırda birçok bulunan ve yeni fikri haklar düzenlemesiyle yenileri eklenecek olan patent davalarından aklanmak.

Microsoft’un 18 bin patenti varken, Google’ın patent sayısı yalnızca 630. Bakıldığında Google’ın rakiplerinden oldukça geride kaldığı görülüyor. Bu da Google’ın ister istemez patent ihlalleri yapmış olabileceği ihtimalini gündeme getiriyor. Zaten 18 bin patentli Microsoft’un dahi başı patent davalarıyla dertteyken, Google’ın bu dertten muzdarip olmaması beklenemezdi.

Nortel ile Google arasında imzalanma arifesinde olan anlaşmaya göre; haziran ayında Nortel’in 2600’ü ABD’de, toplam 6000 patentini Google’a devretmesi bekleniyor.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 1144
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.