Google +Siz: Facebook’un Gerçek Rakibi

Google, yazılım ve internet konusundaki başarısını sosyal ağlara yansıtamadı. Birçok farklı alanda faaliyet gösteren şirket, çeşitli hamleler yapmasına rağmen başarılı bir sosyal platform oluşturamadı. Google + projesi de bir sosyal ağ hamlesine dönüşüyor.

Google, ‘+1’ hizmetini bundan aylar önce duyurdu. Arama sonuçlarında gördüğümüz +1 simgesi, arkadaşlarınızla benzer bir arama yaptığınızda popüler sonuçları görmenizi sağlıyor. İlk etapta birkaç ülkede aktif edilen servis artık global olarak kullanılabiliyor.

+1 ilk tanıtıldığında, bunun bir sosyal ağa dönüşebileceğini yazılarımızda belirtmiştik. Dün ABD’de bir açıklama yapan Google, bu beklentileri boşa çıkarmadı.

Google, Gmail altında hizmete sunduğu Buzz ile +1’i birleştirip sosyal ağlar konusunda güçlü bir hamle yapmaya karar vermiş. ‘+Siz’ adı verilen yeni servis, Circles yani Çevreler sunuyor. Arkadaş, aile, iş gibi isimlerle oluşturulan halkaların içine arkadaşlarımızı ekleyerek çeşitli gruplar oluşturabiliyoruz. Daha sonra bu gruplarla anlık yazışmalar ve çoklu görüntülü görüşmeler yapmamız mümkün. Tüm bunlar, Google servisleri altındaki +Siz’da toplanmış. Dolayısıyla tek bir elden bunlara ulaşmakFacebook’a ciddi bir rakip geldiğini gösteriyor.

+Siz, mobi cihazların gücünü de kullanıyor. Yayınlanan videolarda +Siz servisleri üzerinden anlık mesajlaşma ve fotoğraf paylaşımı yapılabildiği gösteriliyor. Bu da BBM ve Apple iMessage gibi servislere rakip olabilir. Tabii ilk etapta Android’e gelecektir.

Google, +Siz servislerinin deneme aşamasında olduğunu ve sadece sınırlı sayıda kullanıcıya sunulduğunu açıkladı. Tüm kullanıcıların bu servise ne zaman ulaşacağı ise belirsiz.

Android ve Chrome’la kendi işletim sistemlerini geliştiren Google, kendi sosyal ağını da oluşturmak konusunda oldukça önemli bir adım atmış gibi görünüyor. Bakalım Orkut ve Buzz’dan farklı bir yer elde edebilecek mi? Google +Siz’i denemek isteyen kullanıcılar bu link üzerinden talepte bulunabilir.

http://www.youtube.com/v/xwnJ5Bl4kLI

Kaynak:
Tarih:
Hit: 1115
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.