Google Soruşturması FBI’ın

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Hillary Clinton, Çinli hacker’ların Google’ın mail hizmeti Gmail’e saldırarak önemli bürokratların bilgilerinin ele geçirilmesini çok önemli olarak niteleyerek soruşturmayı yürütmesi için FBI’ı devreye soktu.

Dışişleri Bakanı olayla ilgili olarak basına yaptığı açıklamada, Amerikan yönetiminin her şeyden önce böylesine önemli bilgilerin çalındığı siber suçtan dolayı rahatsızlık duyduğunu belirtti. Clinton, saldırı sonucu ele geçirilen bilgiler arasında Güney Koreli siyasiler ve Çinli aktivistlerin yanında, üst düzey ABD’li bürokratlara ait “çok gizli” olarak sınıflandırılmış veriler olduğunu da söyledi.

Google, hack’lenme olayının hemen ardından yaptığı araştırmayla ortaya çıkardığı raporda, siber korsanların eylemi nereden gerçekleştirdiğini de belirledi. İnternet devi , siber korsanların, Çin’de bir askeri okula evsahipliği yapan kentten bulduklarını, bu okulun bilgisayarlarının, Google’un sistemine 17 ay önce düzenlenen sanal saldırıyla da bağlantısının bulunduğunu iddia etti.

Diğer taraftan Google’ın hack’lenme olayının ardından sunduğu raporda, saldırıda Çin hükümetinin de yardımı olabileceğini ileri sürmüştü. Çin bu iddiaları kesin bir dille yalanlayarak, eylemle ilgili olarak hiçbir bağlantılarının olmadığını açıkladı. Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hong Ley, “Çin hükümetinin siber saldırıyı gerçekleştiren korsanlara yardım ettiğini düşünmek gerçek dışı ve art niyetlidir.” açıklamasını yaptı. Bilgisayar korsanlığı konularında Çin hükümetinin çok kaı olduğunu belirten Ley,  sorunun küresel bir sorun olduğunun farkında olduklarını söyleyerek sorunun çözümü konusunda kendilerinin de mücadele içinde olduğunu sözlerine ekledi.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 823
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.