Google Squared Nedir, Ne İşe Yarar?

Google Labs'in son ürünü Google Squared, yapılandırılmamış bilgileri sıraya sokarak, çalışma sayfası şeklinde görüntülemeye yarayan bir internet servisi. Bunu Word olarak görüntülenen arama sonuçlarının, Excel dosyası şeklinde görüntülenmesi olarak da düşünebilirsiniz.

Daha Düzenli Bilgi

İnternetteki bilgileri daha faydalı ve düzenli hale getirmek için, bilgileri organize etmeye yarayan Google Squared, yaptığınız aramaların sonuçlarını özel sütunlarla daha detaylı veriler şeklinde sunuyor.

Servisin Türkçe konusunda şimdilik pek etkin olmadığını söylemekte fayda var. Zira yaptığımız "İstanbul Ankara yolu" şeklindeki arama, anahtar kelime olarak sadece şehir isimlerini tanımlayıp aşağıdaki ilginç sonucu verdi:

 

/Uploads/Media/Doc/2000-2015/EXT/2656-googlesquaredtr12441084.jpg

Google Squared Nasıl Çalışıyor?

Örneğin Google'ın servislerinden en iyileri hakkında bilgi almak için "best Google services" gibi bir arama yaptınız. Google Squared sütunlara ayrılmış bir çalışma sayfası olarak, isim, görsel ve açıklamanın yanı sıra ekip bilgilerini, yetkili kişiyi ve sloganı görüntüleyebiliyor.

/Uploads/Media/Doc/2000-2015/EXT/2656-googlesquareding1244108.jpg

Dilerseniz Add columns kısmından hakkında bilgi almak istediğiniz lisans, geliştirici, ücret gibi konuları da sayfaya ekleyebilirsiniz.

/Uploads/Media/Doc/2000-2015/EXT/2656-googlesquaredaddcolumn1.jpg

Ayrıca yapacağınız yeni aramaları da üstteki Square it'in hemen yanında yer alan Add to this Square bölümüne tıklayarak girebilirsiniz:

/Uploads/Media/Doc/2000-2015/EXT/2656-googlesquaredaddsquare1.jpg

Ne İşe Yarar?

Google Squared, Türkçe desteğine kavuşması halinde internette dönem ödevi ve benzeri amaçlarla yapacağınız araştırmalarda çok daha hızlı ve etkin sonuçlar görüntüleyerek, internette dağınık durumdaki bilgi yığınını derli toplu hale getirebilir. Şimdilik "current box office" gibi aramaları yapabildiğimiz Google Squared'da "kurbağaların sindirim sistemi" ya da "eklem bacaklılar" gibi aramaları da yapabileceğimiz günleri sabırsızlıkla bekliyoruz.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 921
Yazar: WarninG_ErroRYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.