Google Tekelcilik mi Yapıyor?

Teknoloji dünyasında firmalar çok başarılı olduklarında ya da geliştirdikleri ürünler rakipleri tarafından alt edilemediğinde gündem hemen tekelcilik suçlamalarıyla doluyor. Hatırlayacağınız gibi Microsoft, Internet Explorer’ı Windows’un önyüklemeli tarayıcısı olarak kullandığı için diğer tarayıcı geliştiricileri tarafından Avrupa Komisyonu’na şikayet edilmişti. Microsoft bu olayın haricinde; Windows ve Live Messenger ürünleriyle de tekelcilikle anılmıştı. Ancak bu sefer Microsoft şikayet edilen değil, şikayetçi olarak karşımıza çıktı.

Eskiden girdiği her sektörde son derece başarılı olan Microsoft, dolayısıyla birçok pazarda tekelcilik suçlamalarıyla karşı karşıya kalıyordu. Ancak Google muhteşem gelişimiyle istemeyerek de olsa Microsoft’un tekelcilik imajını devraldı. Android ile mobil işletim pazarının lideri olan Google; arama motoru, Gmail ve daha birçok hizmetiyle Microsoft’a toz yutturmuş durumda.

Eskiden hamleleri taklit edilen firma olan Microsoft, şimdilerde Google’ın hamlelerini taklit ediyor. Evet, Microsoft işletim sistemi ve e-posta konusunda son derece başarılı ancak, Steve Ballmer‘ın CEO koltuğuna oturduğu günden beri Google’a karşı kan kaybediyor. İlk olarak Windows Mobile ile Android’i domine etmeyi deneyen Microsoft’un bu hamlesi hüsranla sonuçlandı. Sizin de bildiğiniz gibi Microsoft, Windows Mobile’ı tarihe gömerek Windows Phone 7′yi geliştirdi. Windows Mobile, Microsoft’un hatırlamak istemediği bir ayıbı gibi adeta. Öyle ki Windows Mobile için geliştirilen uygulamalar dahi Windows Phone 7′de çalıştırılamıyor.  Chrome’un Firefox’tan daha iyi olduğunu kanıtlamasıyla Internet Explorer’ı mükemmelleştirme çalışmalarına başlayan Microsoft; daha hızlı, daha şık ve daha “sorunlu” IE’yi kullanıcılara sundu.

Durum ortada, Microsoft uzun uğraşlarına rağmen Google’dan pazar liderliklerini almayı başaramadı. Google’ın cehennemi arama motoru pazarına Bing ile giren Microsoft, ilk başlarda bu pazardan istediklerini alıyordu. Ancak bir süre sonra Bing’in büyüme oranları azaldı. Microsoft da yıllardır kendisine karşı kullanılanı ezeli rakibine karşı kullanmaya karar verdi: Tekelcilik suçlaması!..

Var gücüyle Bing’i palazlandırmaya çalışan Microsoft, Avrupa Komisyonu’na başvurarak Google’ın rekabet kurallarını ihlal ettiğini ve Bing arama motoru dahil pek çok Microsoft servisini engellemeye çalıştığını iddia ederek şikayette bulundu. Microsoft’un Avrupa Komisyonu’na sunduğu iddia dosyasının konu başlıkları ise şu şekilde;

- Bing ile yapılan aramalarda Google’a ait olan YouTube’daki içeriklerin görüntülenmesi Google tarafından engellendi

- Windows Phone 7′li cihazların YouTube’dan tam randıman alamaması için teknik düzenlemeler yapıldı

- Popüler web siteleri ile yalnızca Google arama butonunu kullanmaları üzerine anlaşmalar yapıldı

- Firmalar tarafından Google reklam servislerinde kullanılan kampanyaların başka hiçbir yerde kullanılmaması zorunlu kılındı

Sizin de gördüğünüz gibi Microsoft Google’ın karşısına son derece ciddi usulsuzlük iddialarıyla çıkmış durumda. Bu iddiaların doğru olup olmadığı henüz bilinmiyor ancak çok yakında zamanda öğreneceğiz. Çünkü Google yaptığı açıklamayla konuyu Avrupa Komisyonu’yla görüşeceklerini, gerekirse çalışma mantıklarını komisyonla paylaşacaklarını duyurdu.

Şayet Microsoft’un iddiaları doğruysa, Google kimi pazarlardan men edilebilir ve/veya milyar dolarlarla ölçülebilecek tazminat ödemeye mahkum edilebilir.

 

Kaynak:
Tarih:
Hit: 734
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.