Google Uyarıyor: Bilgisayarınız Virüslü

Google’ın arama motoru konusundaki üstünlüğü tartışmasız. Ancak son dönemde firma daha çok diğer projeleriyle gündeme geliyor. Şimdilerin en popüler konusu ise Google +, ancak arama motoruna da önemli bir özellik ekleniyor.

Kısa bir süre önce sesli ve resim ile arama özelliklerini sunan Google, bu kez de arama motoruna virüs tespit etme özelliği eklemiş. Böylece Google anasayfasına girildiğinde eğer bilgisayarınızda zararlı bir yazılım varsa sarı renkli uyarı karşınıza çıkacak.

Google, sistemin tüm zararlı yazılımları tespit edemediğini belirtiyor. Çünkü sistem bilgisayarınızda herhangi bir tarama gerçekleştirmiyor. Zararlı yazılımın tespit edilmesi için kullanıcıdan gelen trafik takip ediliyor. Eğer proxy’lerde gerekenin üzerinde veri akışı tespit edilirse bunun bir virüs işareti olduğu kabul ediliyor ve kullanıcı uyarılıyor. Böylece bilgisayarda bir tarama ve yavaşlama gerçekleşmeden zararlı yazılımlar tespit edilebiliyor.

Ayrıca Google, uyarının yanında bu durumdan nasıl kurtulunabileceğine dair öneriler de sunuyor.

Google’ın zararlı yazılım tespit etme özelliği tüm kullanıcılara aynı anda ulaşmayacak. Özelliğin aktif hale gelmesi biraz zaman alabilir.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 1474
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.