Google ve Facebook İstedi, Microsoft Alıyor

Teknoloji devlerinin yeni hedefi Skype oldu. Geçtiğimiz günlerde Facebook ve Google’ın ilgilendiği iddia edilen Skype, şimdi de Microsoft’la flört ediyor. Gelen bilgilere göre iki firma anlaşmaya oldukça yakın.

2003 yılında Lüksemburg’ta kurulan Skype, 2006 yılında eBay tarafından 2.6 milyar Dolara satın alınmıştı. Daha sonra eBay, Skype’ın %70 hissesini 2009 yılında sattı. Hisselerine alıcı bulmakta zorlanmayan Skype, geçtiğimiz yıl yine hisse ihracı yapmayı planladığını açıklamıştı.

İlk etapta Skype hisselerinin yatırımcılar tarafından ilgi görmesi bekleniyordu. Ancak sektörün devleri de Skype’la ilgilenmeye başladı. Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, Skype ile ilgilendiğini gizlemiyordu. Google’ın ise Skype ile ilgilendiği fakat henüz harekete geçmeyi düşünmediği konuşuluyordu. Bu iki sitenin de hedefi, hisseleri dağılmış olan Skype’ı bütünüyle satın alıp bünyesine katmaktı.

 

Google ve Skype, bu yöndeki iddiaları geçtiğimiz hafta yalanladı. Ancak Wall Street Journal’in bugün ortaya attığı iddia, oyuna süpriz bir oyuncu girdiğini gösteriyor. WSJ ile birlikte birçok farklı kaynağın iddilarına göre Microsoft, Skype’ın satın almak için anlaşma sağladı. Redmond merkezli firmanın Skype için 7-8 milyar Dolar arasında bir rakam ödemesi ödeyeceği söyleniyor. Ayrıca Skype’ın geçmiş dönem borçlarını da Microsoft üstlenecek. Henüz konuyla ilgili iki firma da resmi bir açıklama yapmadı. Ancak anlaşmanın yarın resmi olarak duyurulması bekleniyor.

Microsoft, bu yıl Nokia işbirliğiyle dikkatleri üzerine çekmişti. Skype satın alması da en az onun kadar dikkat çekici. Geçtiğimiz yıl 7 milyon Dolar zarar eden Skype, bakalım Microsoft’la birlikte yeniden kâr edebilecek mi?

Kaynak:
Tarih:
Hit: 1040
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.