Google Video Kapanıyor

Youtube, Vimeo, Dailymotion gibi bir çok video paylaşım sitesi olabilir. Ama Google Video’yu izleyenlerin ve videolarını buradan paylaşanların sayısı da azımsanmayacak derecede yüksek; ne diyelim bazen insanlar alışkanlıklarından kopamıyor. İşte bu yüzden Google Video kullanıcıları bu habere biraz üzülecek.
Google, video yayını rekabetinde yer kapmak için oluşturduğu ancak sonrasında YouTube’u satın almasıyla rafa kaldırdığı Google Vİdeo servisini 13 Mayıs’ta kapatıyor. Aslında bugünün geleceği 2 sene önce Google Video’daki upload seçeneğinin kaldırılmasından belliydi. Ama gün yaklaştıkça duygular kabarıyor. 13 Mayıs’ın ilk dakikalarından itibaren tüm hesaplar silinecek ve bizler Google Video servisini bir kez daha göremeyceğiz. Tabii bu kararda Google’ın Youtube üzerinden yayıncılık hamlesi başlatmak için 100 milyon dolarlık bir kaynak ayırmasının büyük rolü var.

 

Google Video’nun YouTube’a kıyasla en büyük artısı uzun görüntülerin yayınlanabiliyor oluşuydu. Bu yüzden parçalar halinde değil de bütün olarak yüklenebilen videolar sayesinde filmleri ya da belgeselleri izlemek işkence haline gelmiyordu. Servisin bu özelliğinden dolayı da birçok eski Türk filmi Google Video üzerinden keyifle izlenebiliyordu. Bundan sonra benzeri yapımları, eğer kullanıcılar tarafından yüklenirse, YouTube, İzlesene ya da başka bir video yayın servisi üzerinden parçalar halinde izleme şansına sahip olacağız. Yani yine taksit taksit Vimeo, Youtube ve Dailymotion’a mecbur kalacağız.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 864
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.