Googledan 3 kat daha iyi

Yepyeni bir arama motorunun duyurusu yapıldı. İddialara göre Cuil, Google'dan daha büyük, daha hızlı ve çok daha iyi. Mimarisinin arkasında da eski bir Google çalışanı var...

Stanford üniversitesi'nde profesör olan Tom Costello ve Google Arama'nın mimarisini oluşturmada yer alan Anna Patterson, Google'ın Altavista'dan devraldığı arama işine Cuil ile talip oluyor.

En iddialı oldukları konu ise Google veya bir diğer arama motoruna oranla çok daha fazla sayıda sayfayı indeksleyerek kullanıcılara daha etkin arama sayfaları sunmak. Google'daki sıralama sisteminden farklı olarak sayfalara bir öncelik sırası belirlemeyen Cuil, web sayfalarının içeriklerini analiz ederek arama sorgularıyla bağlantılı olacak şekilde getiriyor. Costello, Cuil'in semantik aramalardan farkını ise aramanın "bağlam" yani şartlar ve çevreye göre şekillendiğini ifade ederek "Biz webi değil, gerçek dünyayı anlamaya çalışıyoruz" diyor.

Nasıl çalışıyor?

Bunun anlamı ise sonuçların otomatik olarak kategorilere ayrılması. Mesela çok bilinen bir ismi arattığınızda Cuil size sonuç sayfasının üst bölümünde sekmelerde yer alan bir grup isimleri sıralıyor. Aynı zamanda bunların her biri de alt başlıklara bölünüyor.

Örneğin Harry diye arattığınızda Harry Potter ve Galler Prensi Harry ile ilgili ayrım gibi. Harry Potter sekmesine girdiğinizde üstteki sekmeler de bu sefer Harry Potter kitapları, filmleri vb. gibi farklı sekmelere dönüşüyor. Sağ kesimde yer alan çekmece şeklindeki sekmelerde de kategori isimleri ve alt başlıklar sıralanıyor.

Google'dan daha iyiyiz iddiası

Hizmet aynı zamanda web sonuçlarının yanında, eğer varsa ilgili resimleri de getiriyor. Ve üreticilerinin aktardığına göre Google'dan çok daha etkileyici ve kullanışlı bir arayüzle sonuçlar kullanıcılara sunuluyor.

Google'dan farklı olarak her bir tıklamanın kendi indekslemesi için değerlendirilmesi durumu Cuil'in arama yönteminde yer almıyor. Cuil'de şu an için 120 milyarın üzerinde indekslenmiş sayfa yer alıyor. Costello bu rakamın Google'da 40 milyar civarında olduğunu aktarıyor. Benzer şekilde Google'ın örümcek adı verilen arama robotlarından 3 kat daha hızlı çalışan bir sisteme sahip olduklarının altını çiziyor.

Sonuç

Denemeye değer bir arama motoru olduğu şüphesiz. Ancak Google, aramanın yanında harita, resim, e-posta ve benzeri çok farklı servisleriyle kullanıcılara seçenekler sunuyor. Dahası bu servisleri çapraz birbirine bağlayarak kullanıcının internetteki yaşam alanını kendi sistemi üzerinden genişletiyor. Cuil'in bu noktada Google'a rakip olabileceğini düşünmek şu an için imkansıza yakın. Ancak ilerleyen dönemde neler değişir bunu zaman gösterecek. Nitekim Costello da "Altavista'nın arama gücünü Google almıştı. Google'ın bu konudaki gücü de elbette bir başkası tarafından devralınabilir diye konuşuyor"

Denemek için http://www.cuil.com

Kaynak:
Tarih:
Hit: 1305
Yazar: Ax2nYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.