Google’dan Ay Tutulmasına Yakın Takip

osyal aktiviteleri çok seven bir şirket olan Google, bu konuda her yıl birçok çalışma yapıyor. Ayrıca Google’ın uzaya karşı da ekstra bir ilgisi olduğunu söyleyebiliriz. Daha önce bir balonla uzaya Nexus S gönderen firma, dünyanın video ve fotoğraflarını çekmişti. Dolayısıyla bir ay tutulması gerçekleşince Google’ın birçok aktiviteyle bu olaya katılması şaşırtıcı değil.

Dün gece gerçekleşen ay tutulması, 2011’de bir ilk oldu. Ayrıca son 11 yılın da en uzun tutulması yaşandı. Tüm kıtalardan izlenebilen tutulmayı bazı ülkeler çok daha net bir şekilde gördü. Bunlar arasında Arap yarımadası ve Afrika ülkeleri en şanslı olanlardı. Türkiye de ay tutulmasını iyi görebilen ülkelerden biriydi fakat bazı bölgelerde havanın bulutlu olması net görüntüyü engelledi. Yine de Urfa gibi illerde vatandaşlar tutulmayı güzel şekilde izleyebildi.

Google ise ay tutulmasını tüm dünyaya izletmeye kararlıydı. Önceden yapılan hazırlıklarla Slooh Uzay Kamerası ekibiyle canlı yayın için işbirliğine gidilmiş. 100 dakika süren tutulma boyunca YouTube üzerinden tutulmanın canlı yayını yapıldı. Bunun yanında Google Earth ve Slooh Android uygulaması üzerinden de mobil kullanıcılara takip imkanı sunulmuş. Şu an Google’ın anasayfasında görülebilen Doodle ise ay tutulması boyunca gerçek zamanlı bir şekilde ilerledi. Ay tutulmasını kaçıranlar tüm evreleri bu Doodle üzerinden görebilir.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 646
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.