Googledan ne kadar tercih, o kadar arama!

Google, kullanıcılarına daha fazla kolaylık, kendisine de potansiyel olarak daha fazla AdSense verisi sağlayacak yeni bir hizmet olan SearchWiki'yi başlattı.

SearchWiki, Google hesabına girmiş olan kullanıcıların, kendi gördükleri arama sonuçlarının sırasını değiştirmesini, yorum yapmasını ya da yapılan yorumları silmesini sağlayan bir sistem. Belirli aralıklarla aynı aramaları yapan kullanıcılar, aradıkları anahtar kelimeyle ilgisi olmayan ancak bir şekilde sürekli sonuçlar arasında yer alan bir siteyi sonuçlar arasından silebilecek. Veya beğendikleri bir sitenin tam olarak neyini beğendiklerini, bir yorum olarak not düşebilecekler. Tabii sonradan bu yorum silinebilecek.

Bu tarz özelleştirilmiş, elenmiş aramalar yapan ChaCha ve Mahalo gibi siteler zaten mevcut. Ancak bu sitelerin içeriği editörler tarafından yönetiliyor ve onların tercihleri, bütün sonuçları etkiliyor. Google SearchWiki ise sadece kullanıcının kendisi tarafından görülebiliyor.

SearchWiki'yi kullanmak için Google hesabına girilmiş (Gmail hesabınızla, Google Hesapları sayfasından yapabilirsiniz) ve tercih edilen dil ("preferred language") olarak İngilizce seçilmiş olması gerekiyor.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 1158
Yazar: WarninG_ErroRYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.