Googleın götüremediği yerlere gidiyoruz...

2003 yılında Berkeley Üniversitesi'nin yapmış olduğu bir araştırmaya göre internette yaklaşık 91.000 Terabayt bilgi  bulunuyor ama arama motorları ve dizinleri sadece 167 Terabayt'lık bilgiyi bize sunabiliyor. Bu bile inanılmaz büyük bir bilgi kaynağı olmasına rağmen, insan geri kalan 90.833 Terabayt'ta nelerin gizli olduğunu merak etmeden duramıyor.

Asıl çalışmasını insan genetiği üzerine yapan bir grup, yeni geliştirdikleri DeepDyve adlı arama motoru ile işte bu geri kalan bilgilere ulaşmayı hedefliyor. Sizi Google'ın asla götüremediği yerlere götürmeyi vaadeden yeni arama motorunun çalşma prensibi alıştıklarımızdan oldukça farklı. Var olan arama motorları özellikle anahtar kelimeler ve anlamları üzerinde çıkarımlar yaparak, mümkün olan en doğru sonuçları görüntülemeye çalışıyor. DeepDyve ise bunu anahtar cümleler seviyesine çıkarmayı hedefliyor.

Yapılan özel anlaşmalarla daha önce arama motorlarına açık olmayan içerikleri de arayabilecek olan DeepDyve, genetik ve DNA üzerine yapılmış araştırma modellerini temel alıyor. DeepDyve'ın neler yapabileceğini görmek isterseniz buraya tıklayabilirsiniz (kayıt gerektir).
Kaynak:
Tarih:
Hit: 1324
Yazar: WarninG_ErroRYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.