Googleın gözünü göreceksin, sakın şaşırma

Google, ilk açıklandığında ciddi tartışmalar yaratan "Davranış temelli reklam" ("Behavior-based ads") olayını beta olarak başlattı.

Ziyaret edilen sayfanın içeriğiyle uygun reklamlar gösteren AdSense'i bir adım ileri taşıyan yeni sistem, kullanıcının daha önce ziyaret ettiği siteleri ve sayfaları belirleyip, bunları kullanıcının tarayıcısıyla ilişkilendiriyor. Kullanıcının ilgi alanları 600 kategoriden birine yerleştirildiğinde, bu da bir "reklam çerezi" olarak kaydediliyor. Böylece ilgili reklamverenler kullanıcıya, ziyaret ettiği sitelerde reklamlarını gösterebiliyor. Sisteme destek veren binlerce web sitesi olduğu söyleniyor.

Pek tabii, Google'ın reklam uğruna artık gezinti kayıtlarını dahi kurcalaması hayli tepki çekiyor. Ancak internet Godzilla'sı, yapılan aramaların ve seçilen sonuçların kayıtlarının bu işle hiçbir ilgisi olmadığına yemin billah ediyor. Ayrıca kullanıcıların, "Ads Preferences Manager" ("Reklam Tercihi Yöneticisi") adı verilen bir araçla, tarayıcılarıyla ilişkilendirilen kategorileri düzenleyebiliyor, olmadı reklam çerezi uygulamasından sonsuza kadar çıkıp bunu tarayıcılarına kaydedebildiği belirtiliyor.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 812
Yazar: WarninG_ErroR



Yorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.