Google’ın Güney Kore Ofisine Baskın

Özellikle son birkaç aydır sürekli haksız rekabet iddialarına maruz kalan Google, birkaç mahkeme ve soruşturmayla karşı karşıya kaldı. ABD’de açılan davaların ardından geçtiğimiz günlerde Avrupa Komisyonu’na da Google ile şikayette bulunulmuştu. ABD’de aleyhine açılan davalarda haklı bulunan Google’ın jüriyi etkilediği iddia edilmiş ve davanın Avrupa’ya taşınma sebebi olarak bu gösterilmişti.

İnternet devi Google’ın başı şimdi de Güney Kore’de belaya girdi. Bugün sabah saatlerinde Google’ın Seul ofisine baskın düzenleyen Güney Kore polisi, bazı bilgisayarlar üzerinde inceleme yaptı. Polisin yaptığı açıklamaya göre baskının sebebi Google’ın reklamcılık bölümü AdMob’un yasalara aykırı hareket etmesi.

ABD’de Google’ın baskın konumunu korumak için veri topladığı yönünde iddialar çıkması üzerine harekete geçen Güney Kore, AdMob’un kişisel lokasyon verileri topladığından şüpheleniyor. Firmanın bu konuda bir izni bulunmadığını belirten Güney Koreli yetkililer, reklam çalışmaları için kullanıcıların takip edilmiş olabileceğini belirtti.

 

Google hakkında daha önce büyük internet portalleri şikayette bulunmuştu. Ayrıca StreetView uygulaması sebebiyle de bazı tartışmalar yaşandı. Firmanın haksız rekabet ve izinsiz veri toplama gibi konularda ceza alabileceği konuşuluyor.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 706
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.