GSMciler Skypelı Nokiaya Karşı

Daha önce çeşitli seferler GSM operatörlerinin yeni kablosuz internet teknolojilerinden olan WiMAX ve benzeri geniş çaplı kablosuz çözümlerden çok da haz etmediğini aktarmıştık. Bu duruma karşı çıkıp, ‘vay efendim niye operatörler bu teknolojilere karşı!' diye didinmeye gerek yok. Zira operatörler de kendi işlerini garanti altına almak için mümkün olan gayreti gösteriyorlar. GSM ve 3G gibi teknolojiler için yaptıkları yatırımların geri dönüşünü beklerken bu gibi tatsız teknolojiler kimin olsa canını sıkar


N97 İngiltere'de büyük ihtimalle Skype'sız çıkacak

Bu sebeple İngiliz GSM operatörlerinin yeni Nokia N97'ye karşı aldıkları tavır, Nokia'ya İngiltere'de bu anlamda geri adım attırdı-attıracak. İngiliz operatörleri Nokia'nın hevesle beklenen telefonu N97'yi satış listelerine ancak Skype'sız koyma şartı getirdiler. O2 ve Orange gibi iki dev operatörün satış listesine almayı reddettiği Nokia N97'nin akıbeti için şirketler arası üst düzey görüşmeler yapılıyor.

Ancak adı açıklanmayan bir başka operatörün yetkilisi yaptığı konuşmada Nokia'yı bu konuda ısrar etmeleri halinde listeden tamamen silmeyi bile düşündüklerini, aksi halde bu durumun yaptıkları yatırımlara karşı büyük bir haksızlık olduğunu aktardı. Bakalım Skype konusunda tüketiciler mi? Yoksa operatörler mi karlı çıkacak? Bu durum Skype kullanıcısı çok olan ve telefon satışlarında operatörlerin dominant olduğu ülkelerde tekrar edebilecek bir sorun ama Türkiye için Skype henüz operatörler tehdit sayılmaz.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 1017
Yazar: CiaYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.