Half Life 3 Çok Farklı Geliyor

FPS, oyun dünyasının  en vazgeçilmez türlerinden birisi. Satış rakamları da gösteriyor ki, Call of Duty, Half Life, Crysis, Medal of Honor gibi oyunlar, toplam pazarın önemli bir bölümüne hakim.  Zaten adlarını saydığımız tüm bu oyunlar konuları ve oynanışları ile olsun şimdeden adlarının efsaneler tablosuna yazdırdılar.

Dönüp duruma bir de oyuncular açısından bakacak olursak, yavaş yavaş homurdanma seslerinin yükseldiğini görebiliyoruz. Oyunseverlerin homurdanmasındaki en büyük sebeplerden birisi ise oyunların  gitgide kısalıyor olması. Son 3 yıla damgasını vuran Call Of Duty (CoD) serisine baktığımızda görsellik ve senaryonun kalite anlamında alıp yürüdüğünü, buna karşılık, oyu level’larının kısaldığını ve kolaylaştığını görüyoruz. Evet grafik geliştirmek, oyun motoru yazmak ve bunu en gerçekçi haliyle ekrana yansıtmak ciddi bir iş ama oyuncular güzel grafiklerin tadına, iyi bir oynanışla, uzun uzun varmak istiyor.

 

 

Oyunun ilk ekran görüntüsü, detaylar ve fizik motorunun çok farklı olacağının sinyalini veriyor.

 

“Oyunların senaryosu güzel ama artık çok kısa!..” diyenlere ise FPS dünyasının kıdemlisi Valve’den cevap geldi. Üstelik bu cevap Half Life 3’ü bekleyenlerin kalbini yerinden sökecek kadar heyecan dolu geldi. Efsane oyun Half Life’ın geliştiricisi Valve, oyunların kısalığından yakınanlara Half Life 3’lü cevap verdi.

Half Life 2′ye iki episode gelmesinden sonra üçüncü episode büyük bir sabırsızlıkla bekleniyordu. Fakat Valve‘den Gabe Newell’ın açıklamasıyla bir Episode 3 çıkmayacağı resmîleşmiş oldu. Oyun yapım sürelerinin iyice kısaldığını, ama Valve’nin uzun soluklu projeler üzerinde düşündüğünü söyleyen Gabe Newell, Develop-Online’a verdiği röportajda şunları söyledi: “Seçimlerinizi yaymak istiyorsunuz ama şu anda kısa projeler yapmak veya projeleri kısa sürede bitirmek için bir sürü baskı bulunmakta. Fakat bu değişebilir. Belki bunun için bir sebep bulmam gerekir, ama mutlaka değişebilir. Sadece bir alan içerisine çok fazla yatırım yapmak ve gafil avlanmak istemiyorum. Bizden uzun soluklu projeler de göreceğinizi düşünüyorum, çünkü bunu yapabilme gücümüz var.”

Kaynak:
Tarih:
Hit: 1420
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.