Hangisi Daha Güvenli Apple mı Android mi?

Apple ve Android arasındaki rekabet her cephede sürerken, her gün başka bir cephe daha açılıyor. Android’in kullanıcıs sayısı,  ABD dahil tüm pazarlarda Apple’ı geride bırakmış durumda. Apple ise hem App Store’da yer alan uygulama sayısı bakımından, hem de uygulama indirme sayıları açısında Android işletim sisteminin önünde yer alıyor.

Android aktivasyonu ayda 500 bin gibi bir rakamla son derece hızlı bir şekilde artarken, Apple yeni cihazlarını 6 aylık etkinliklerle tanıttığı için bu rakama hiçbir zaman yükselemeyecek. Tabii az önce bahsettiğimiz gibi App Store inanılmaz bir hızda büyümeye ve genişlemeye devam ediyor.

Peki bu iki işletim sistemi, rakamlar bir tarafa bırakıldığında ne derece güvenli? Cevabı dünyanın en çok tercih edilen güvenlik yazılım şirketlerinden Symantec veriyor: “Apple’ın İOS platformu, Android’den daha güvenli.” 

Android Market’te geçtiğimiz aylarda ortaya çıkan güvenlik açığı bir çok zararlı yazılım yüklü uygulamayı da beraberinde getirdi. Her ne kadar Google işe el atıp marketteki zararlı yazılımları temizlemiş olsa da kullanıcı bazında şüpheler bir hayli arttı. 2 ay önce iOS 4 sürümünde fark edilen tracker (yani nereye giderseniz gidin Apple cihazlarının sizi takip etmesi ve Apple merkezine bildirmesi) da Apple’a karşı davaların açılmasına neden oldu.

Symantec’in değerlendirmesine dönecek olursak, güvenlik şirketinin raporuna göre, Apple’ın kapalı olarak addedilen iOS platformu, bu kapalılığın güvenini sürüyor. İngiliz güvenlik uzmanı Sian John, “Her iki marka da saldırılara açık ancak Apple, iPhone, iPad ve iPod touch’ının güvenliği Android cihazlara göre çok daha yüksek.” Diyerek konuya son noktayı koydu.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 966
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.