Hotmaile büyük tepki !

Hotmail'in yeni arayüzü beğenilmedi.

Değişim her zaman iyi bir şey değildir. Hotmail'in yeni arayüzüne gelen şikayetler bunu kanıtlıyor.


Değişim her zaman iyi bir şey değildir. Hayattaki bir çok olgunun internet ortamında da gerçekleşmesi gibi bu fesefe de internette çoğu zaman kendine yer buluyor. Hotmail'in yeni arayüzü için Microsoft'a iletilen şikayetler bunu kanıtlıyor.

Hotmail'in klasik arayüzünün rafa kaldırılması çoğu kullanıcıyı rahatsız etmiş gibi görünüyor. Oysa yazılım devi yeni arayüz için yayınlanmadan önce: "Daha kullanışlı, daha hızlı ve estetik" yorumunu yapmıştı. Fakat kullanıcıların Microsoft'a ilettikleri mesajlar pek de içaçıcı değil.

Microsoft'un Hotmaildeki değişimi yazdığı blogdaki bir kullanıcının yorumu her şeyi anlatıyor aslında: "Bu format korkunç bir facia! Her kim böyle bir değişikliği organize ettiyse yaptığı tam bir saçmalıktan ibaret. En yakın zamanda e-mail hesabımı değiştireceğim ve başka bir sağlayıcıdan e-posta hesabı alacağım!".

Tartışma forumlarında yeni Hotmail arayüzünün hız konusunda bir fayda sağlamadığı gibi testlerde eski arayüzün gerisinde kaldığı belirtiliyor ayrıca kullanışlık konusunda da ciddi eleştiriler yöneltiliyor.

Microsoft'un son olarak eski arayüzü tamamen rafa kaldırması ve kullanıcıları yeni arayüze alıştırma çabası tepkiyle karşılandı. Oysa geçtiğimiz bir kaç güne kadar kullanıcıların Hotmail hesaplarındaki seçenekle eski arayüzü kullanabilmeleri sağlanıyordu.

Microsoft'un karşılaştığı ilk Hotmail faciası bu değil. 2006'da da değiştirdikleri arayüz için bir çok şikayet almışlardı ve gelen tepkilere karşı direndiler. Microsoft yaptığı son değişiklikten de geri adım atmayacağının belirtilerini veriyor, kısacası kullanıcılar bu arayüze alışmak zorunda.

Yapılan hız testleri ne diyor?

Gelen şikayetler üzerine yapılan testler, yeni Hotmail arayüzü hakkındaki şikayetlerin çok da haklı olmadıklarını, ama hız bakımından eski arayüzle çok da büyük bir fark olmadığını gösteriyor. Test sonuçları eski arayüzden iyi sonuçlar verse de bunun çok da büyük bir fark olmaması gözümüze çarptı.

Gelen kutusu, sisteme giriş, yeni mesajları gösterme ve yeni mail yazma gibi seçeneklerin eski arayüze oranla az da olsa daha hızlı açıldığı gerçek.

Son olarak böyle bir değişimin çok da gerekli bir değişim olmadığını söylemeliyiz. Microsoft'a tavsiyemiz, eskiye alışmış kullanıcıları şikayetlerini göz önüne alarak eski arayüze dönme seçeneğinin açık olması gerektiği.

Sayfa yükleme sürelerini aşağıdaki tabloda görebilirsiniz...

Kaynak:
Tarih:
Hit: 1507
Yazar: CaNNiYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.