HTML5′in Kabası Bitti Sıvası Kaldı!

Web mantığında köklü değişiklikler getirecek olan HTLM5′in bir an önce çıkmasını bekleyenlerdenseniz biraz daha beklemek zorunda kalacaksınız.

W3C (World Wide Web Consortium – web’le ilgili standartları yöneten konsorsiyum) HTML’in ana yapısının tamamlandığını ama daha 3 senelik süreye ihtiyaç olduğunu açıkladı. Yeni kodlama sisteminin Mayıs 2011′de son aşamaya gelmesi ve takip eden süreçte  geliştiricilerin denetimine açılması bekleniyor.

W3C, geliştiricilerin yazılımlarının yeni platformda ne kadar iyi çalıştığını test etmelerine yönelik ‘kapsamlı test araçları’ üzerinde çalıştığını da duyurdu. W3C bu test araçları için ise tarihi 2014 olarak belirledi. W3C’nin başkanı Jeff Jaffe, HTML’in web açısından önemi düşünüldüğünde onu test etmenin hayati önem taşıdığını söylüyor.

Özellikle web alanında iş geliştiren ya da faaliyet gösteren kişi ve kurumlar büyük bir merakla yeni HTML’i bekliyor. W3C’nin bu açıklamayı, çok yüksek seviyede konumlanan beklentileri normal seviyelere çekmek için yaptığı anlamı taşıyor. Ancak son üç senedir üzerinde harıl harıl çalışılan yeni HTML standartının, üç sene daha test aşamasından geçirilmesi büyük belirsizlikler taşıdığı anlamına da geliyor.

 

Kaynak:
Tarih:
Hit: 749
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.