IBM - Google yakınlaşması

İş Oratklığı Konferansı'nda IBM CEO'su Sam Palmisano ile birlikte Google adına konuşan Eric Schmidt iki şirketin önümüzdeki günlerde yapacağı iş ortaklığı hakkında önemli açıklamalar yaptı.

 

İki şirketin araştırma projelerinde ortak hareket etme kararı aldığını ifade eden Schmidt, Ekim ayında duyurusu yapılan ve halen süren projelerden de memnuniyet duyduklarını söyledi. Buna göre cloud computing denen ağ kurma girişimleri, paralel sistemler ve endüstriyel çözümler üreten teknolojiler sayesinde üniversiteler başta olmak üzere genel bilgisayar kullanımına katkıda bulunmak isteniyor.

IBM projenin eğitim kısımlarıyla da ilgileniyor ve iş ortaklarına web tabanlı uygulamaların ağ üzerinden satılabilmesine olanak sağlayan ağın yönetimini üstleniyor. Tüketici ve girişimcilerin mimarilerinde çok büyük farklılıklar olmadığını dile getiren ikili, aradaki farkın güvenlik veya çeşitli yazılım ve hizmetlere verilen paralardan kaynaklandığına dikkati çekti ve hayatımızın hikayesi diye adlandırdıkları cloud computing hizmeti için "Eninde sonunda tüm cihazlar bir ağ üzerinde yer alacak." diye konuştu.

İş ortaklığında IBM büyük oranda altyapı ve destek hizmetlerini üstlenecek. Google ise bu ağ üzerinde kullanılacak uygulamalar ve yazılımlardan sorumlu olacak. Öte yandan benzer girişimler rakip firmalar tarafından da yürütülüyor. Bunlardan biri de "Ağ, bilgisayardır" sloganıyla çalışmalarını sürdüren Sun.

Cloud computing nedir?

Özüne bakıldığında bir ağ diye nitelendirilebilecek olan cloud computing, bu ağ üzerinde yapılabilen işlemleri temsil ediyor. Büyük bir bulut içerisine yerleştirilen bilgilere herhangi bir bilgisayardan bağımsız olarak erişilebilecek. Ağ üzerindeki uygulamaların kullandığı teknoloji de bizim sistemimizi ilgilendirmeyecek. Böylelikle bilgisayarlarımız bu ağ üzerinde duran bilgilerimize ulaşmaya yarayan araçlar olarak kullanılacak.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 613
Yazar: WarninG_ErroRYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.