IBM Bilgisayarları ve İnsanları Yaklaştırıyor

BM, Akıllı Teknoloji günü kapsamında, 26 Mayıs’ta Divan Kuruçeşme’de yapay zekâ, inovatif bilişim potansiyelleri ve yeni teknoloji eğilimlerini anlatan bir etkinlik düzenledi. Yığınsal verilerin analizini yapabilecek şekilde optimize edilmiş sistemlerle donanmış ve bulut olarak yönetilen BT modeli olan Akıllı Bilişimden bahsedilen etkinlikte iş dünyasının veri toplama, analiz etme ve uygulama alanlarındaki son ilerlemeleri kullanarak sağlayabilecekleri rekabet avantajları da anlatıldı.

Etkinliğin öğle saatlerinde düzenlenen yuvarlak masa basın toplantısında, IBM Türk Sistem ve Teknoloji Grubu Teknik Satış ve Lab Servisleri Müdürü Ercan Bulut “Bugün dünyada en hızlı değişen alan kuşkusuz bilgi teknolojileridir. Günde 3 milyon yeni blog girişi yapılıyor, yılda 10 milyar ‘tweet’ atılıyor ve bugün inovasyon için önümüzde yatan fırsatlar sınırsız boyutlara ulaşırken, bilgi işlemin sunduğu analitik ve yüksek performanslı donanım araçları iş dünyasının fonksiyonlarını iyileştirmek için çalışıyor. IBM, 100 yıldır olduğu gibi Akıllı Bilişim adını verdiği bu yeni dönemde de liderliğini sürdürerek yenilikler sunmaya devam ediyor. IBM’in geliştirilmiş POWER 7 sunucuları bugün tüm rakiplerinden 8 kat daha yüksek performans gösteriyor” diye konuştu.

Basın toplantısında etkinlik için ülkemize gelen IBM Sistem ve Teknolojiler Grubu, Watson Teknolojiden Sorumlu Yapay Zekâ Laboratuarının Yöneticisi Timothy Alpers geçtiğimiz aylarda ABD’de bir yarışma programında birinci olarak 1 milyon dolar ödül kazanan IBM’in yapay zekâ mucizesi akıllı bilgisayarı Watson ve altında yatan teknolojiyi anlattı. Alpers “IBM’in POWER 7 sistemiyle donatılmış, 500 GB veri hafızası, 10 GB Ethernet ağı, 15 terabayt hafızası olan Watson’un 3 saniyeden kısa sürede sorulara cevap verebilecek özellikleri var. Watson bilgisayarı, sadece BT alanında çığır açan bir yenilik olarak algılanmamalıdır çünkü bu teknoloji daha şimdiden iş dünyası ve topluluklar için ciddi kolaylıklar sağlamaya başladı. Pek çok sektörün iş yüklerini azaltacak bu teknoloji ile önümüzdeki günlerde bilgisayarlar insanların en büyük yardımcısı olacaktır” dedi.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 581
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.