IBM ve Google yazılımcıları geleceğe hazırlıyor

IBM ve Google, üniversite öğrencileri ve araştırmacıları, geleceğin yazılım metodolojisi olarak görülen İnternet Ölçekli Hesaplama'ya (Internet-Scale Computing) hazırlayacak bir projeye başladı.

Projede, Bilgisayar Bilimleri okuyan üniversite öğrencileri, IBM ve Google'ın kullanımlarını açtığı yüzlerce sunucudan oluşan bilgisayar kümesinde açık kaynak kodlu ve paralel hesaplamaya uygun yazılım uygulamaları geliştirecek, kendilerini BT dünyasının yeni paradigmasına hazırlayabilecek. Başlangıçta sadece ABD'deki bazı üniversitelere açık olacak proje, bir süre sonra diğer öğrenci ve akademisyenlerin de kullanımına sunulacak.

İşbirliğiyle ilgili olarak konuşan IBM'in CEO'su Samuel J. Palmisano, “Yarının yazılımcılarını, bir gün içerisinde sabit ya da mobilbinlerce cihaz üzerinden gerçekleştirilen trilyonlarca web işlemini yüklenebilecek yazılımları geliştirebilme konusunda eğiteceğiz.” dedi.

Proje kapsamında Google ve IBM'in yüzlerce BladeCenter ve Sistem x sunucusu, bir küme yapısında internet üzerinden öğrencilerin kullanımına açılacak. Toplamda 1.600'den fazla işlemciye sahip olması hedeflenen sistem, Linux işletim sistemi üzerinde çalışacak. XEN sanallaştırma sistemine sahip olacak bilgisayar kümesinde, Google'ın açık kaynak kodlu MapReduce ve Google File System yazılımları çalışacak. Sistemin yönetim, takip ve kaynak planlama işlemlerini IBM'in Tivoli yazılımları gerçekleştirecek.

İNTERNET ÖLÇEKLİ HESAPLAMA NEDİR?

İnternet teknolojilerinin gelişmesiyle, web sadece bir iletişim platformu değil, iş ve sosyal yaşam için de merkez rolü oynamaya başlıyor. İnternetin sosyal ağlar, arama, bilgi alma, haberleşme, alışveriş ve eğlence gibi çok farklı uygulamalara ev sahipliği yaptığı günümüzde, yazılım ürünlerinin de tek bir sunucuda çalışabilen tek bir uygulama olarak kalmamaları, internete bağlı binlerce makinede paralel bir şekilde çalışabilmesi gerekiyor.

İnternet Ölçekli Hesaplama, yazılım ve diğer BT araçlarının bu paralel çalışma yöntemine uygun bir şekilde geliştirilmesini tanımlamak için kullanılıyor. Gelecekte bütün yazılımların bu metodolojiye uygun bir şekilde hazırlanacağı öngörülürken, yönteme ‘Cloud Computing' ismi de veriliyor...
Kaynak:
Tarih:
Hit: 1083
Yazar: scuderiaYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.