IBM’den Su Soğutmalı Süperbilgisayar

IBM dünyanın en hızlı işlemcilerinden birini kullanan ve yenilikçi bir su soğutma sistemine sahip yeni süperbilgisayarını tanıttı. Power 575 supercomputer, IBM’in en yeni POWER6 mikroişlemcisini (4.7GHz) kullanıyor. .net
Soğutma çözümünde her mikroişlemcinin üzerindeki su soğutma birimi ısıyı alıyor ve uzaklaştırıyor (on-chip water cooling system). Yüzde 80 daha az hava soğutma birimi gereksinimiyle su soğutmalı Power 575 Süperbilgisayarı, bir sunucu merkezini soğutmak için kullanılan enerjiden yüzde 40 tasarruf edilmesini sağlıyor.

IBM’de şimdiki hedef su soğutmada dıştaki bakır plakada soğutma yerine işlemcinin içine su göndererek fazla ısınan önemli bölümleri doğrudan soğutabilmek. Bir bölgenin su şebekesi gibi düşünülebilir. IBM’li Bilim Adamları bilgisayarlarda kullanılan su soğutma çözümünün hava çözümüne göre 4000 kat daha verimli olacağına inanıyorlar.

Hydro-Cluster sistemi büyük sistem kümelerine izin veriyor. Bu sayede sistemler birleştirilerek çok yüksek işlem kapasitesine sahip bir veri merkezi ortaya çıkıyor.

Raf (Rack) ünite başına 448 işlemci çekirdeğine sahip Power 575′in 2U ünite başına bellek miktarı 3.5 TB. Power 575, önceki kardeşine göre performansı 5 kat yukarı taşımayı başarıyor. Bunda POWER6 işlemcisinin payı büyük.
Power 575, AIX işletim sistemi (IBM UNIX operating system) ve Linux dağıtımlarla kullanılabilecekken 6 Mayıs’ta çıkacak.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 471
Yazar: WarninG_ErroRYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.