İlk ilişkisel veritabanı 25 yaşında

IBM’in kurumsal pazara yönelik çıkardığı, dünyanın ilk ilişkisel veritabanı yazılımı DB2, 25. yıldönümünü kutluyor. 

İlk sürümü 7 Haziran 1983’te çıkan DB2’nin pazara sunduğu yenilikler, bugün IBM dışındaki yazılım şirketlerinin veritabanı programlarında da yaygın olarak kullanılıyor. Günümüzün yazılım endüstrisindeki pek çok standardı belirleyen DB2, kurumların finansal kayıtlar, üretim, lojistik ve personel verileri gibi kritik bilgilerini yönetmek için, en çok güvendikleri veritabanı yazılımı olarak gösteriliyor.

IBM Türk’ün Bilgi Yönetimi Yazılımları Ürün Müdürü Arzu Gelgeç, “Veritabanı çözümlerimizin temelini oluşturan DB2, çeyrek yüzyıldır sürekli kendini geliştirerek müşterilerimize hizmet veriyor. DB2 bugün IBM’in Information on Demand stratejisi ve mimarisi içinde hem geleneksel ilişkisel verileri hem de XML’yi destekleyen ‘hibrid’ veri sunucusu görevini görüyor.” dedi.

Günümüzde DB2, veri ambarı, iş zekası, içerik ve kayıt yönetimi, bilgi bütünleştirme ve ana veri yönetimini içeren IBM Information Management yazılım portföyünün önemli bir bileşeni. 25 yıl içerisinde IBM’in en rekabetçi yazılım ürünlerinden biri olan DB2 ailesi, bugün dünyanın en büyük 25 bankasının tamamında, 10 en büyük sağlık ve hayat sigorta şirketinin 9’unda, ABD’deki en büyük 25 perakende zincirinin 23’ünde kurumların iş uygulamaların kalbini oluşturuyor. DB2 ürünleri Türkiye’deki küçük ve orta ölçekli pek çok firmada da yaygın olarak kullanılıyor.

IBM’in BT sistemlerinde depolanan verilen yönetilmesi için farklı bir yol araştırmasının temeli 1970’li yıllara kadara dayanıyor. DB2’nin yaratılma sürecindeki ilk adım, iki IBM araştırmacısının 1974 yılında yayımladıkları “SEQUEL: A Structured English Query Language” (Yapılandırılmış İngilizce Sorgu Dili) başlıklı makaleyle atıldı. Bugün yaygın olarak kullanılan SQL yazılım dilinin standartlarını oluşturan bu çalışma, DB2’nin de ana hatlarını belirlemişti. IBM’in 1983’te duyurduğu DB2 V.1 ise işlemsel performansa sahip ilk ilişkisel veritabanı olmuştu.
Kaynak:
Tarih:
Hit: 635
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.