iMac ve MacBook Air Yenileniyor

iPhone ile yıllardır başarılı bir grafik izleyen Apple, tablet pazarında da iPad ile başarıyı yakaladı. Firma bu iki üründen oldukça iyi kârlar elde ediyor. Fakat durum sadece bu ürünlerle sınırlı kalmıyor. Apple’ın başarılı grafiği firmanın diğer ürünlerine de yansıyor. Mac satışları da ciddi bir yükseliş içinde.

 

Son dönemde güncel donanımlar ile sunulan Mac’ler, artık daha iyi bir fiyat/performans oranına sahip. Ancak yine de Windows bilgisayarlarla kıyaslandığında Mac hâlen çok pahalı. Buna rağmen Apple’ın bir imaj yaratma yönündeki çabaları sonuç vermiş gibi görünüyor. Birçok özelliğinden faydalanmasa da insanlar oldukça yüksek fiyata sahip iPhone’lardan almayı tercih ediyor. Mac konusunda da kullanıcı profili benzer bir şekilde değişmeye başladı. Apple artık sadece grafik işiyle uğraşanlara değil tüm kullanıcılara Mac satabiliyor. Yani elma logosu akılları çelmeyi başarıyor.

 

Bu durumun farkında olan Apple, donanım güncellemelerine hız vererek en yeni teknolojiye sahip Mac modelleri geliştiriyor. Bunların ilk örneği yeni MacBook Pro’lar oldu. Yeni nesil Core serisi işlemcilere sahip olan MacBook Pro’lar, birkaç yıl öncesinin Mac Pro modellerine rakip olabilecek bir performans sunuyor. Ayrıca henüz yaygın olmasa da USB 3.0’dan iki kat hızlı Thunderbolt bağlantı noktasına sahipler.

Bir süredir konuşulan MacBook Air güncellemesi de yakın gibi görünüyor. Şimdiye kadar tüm MacBook Air modellerinde Core 2 Duo işlemciye yer veren Apple, geçtiğimi yıl piyasaya sürdüğü modelinde de en üst konfigürasyonda 2.13 GHz hızında bir Core 2 Duo işlemci sunuyordu. Bu durum ilk başlarda çok eleştirilmişti. Bu yıl Samsung ve Lenovo, incelik konusunda MacBook Air’a rakip olabilecek modeller geliştirdi ve içinde yeni nesil Core i5 işlemciye yer verdi. Söylentilere göre Apple da yakında Core i5 işlemcili bir MacBook Air piyasaya sürecek. 13,3 inçlik modelde Core i5 ULV işlemciye yer vereceği düşünülen Apple’ın, 11.6 inçlik modelde ise yine Core 2 Duo işlemci kullanması bekleniyor. Yeni MacBook Air’ların üretimine bu hafta içinde başlanacağı ve birkaç ay içinde piyasada olacağı konuşuluyor.

 

Bir başka donanım güncellemesi de iMac cephesinden. Geçtiğimiz yıl Core serisi işlemcilere kavuşan iMac’ler, fiyat/performans konusunda dikkat çekmişti. İddialara göre Apple, birkaç gün içinde Sandy Bridge işlemcilere sahip iMac’leri de piyasaya sürecek. Şuanda iMac satışlarının 2 Mayısa ertelendiğini iddia eden MacRumors, Apple’ın yeni iMac için tanıtım dökümanlarına mağazalara gönderdiğini belirtti. Yeni iMac modellerinde Sandy Bridge işlemciler ve Thunderbolt portunun bulunması bekleniyor. Çıkış tarihi olarak ise 3 Mayıs işaret ediliyor
Kaynak:
Tarih:
Hit: 597
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.