Intel + SGI + NASA = Süper bilgisayar

Intel, SGI ve NASA, kurdukları iş ortaklığı sayesinde birlikte hareket ederek 10 petaflop'luk süper bilgisayarları üretecek.

10 petaflop, saniyede 10 trilyon işlem yapabilme kapasitesi anlamına geliyor. Çalışmaların 2012'ye doğru sonuç vermesi amaçlanıyor. Yüksek performanslı bilgisayarlar, uzay ve bilimsel araştırmalar başta olmak üzere özellikle modelleme ve simulasyonlarda kullanılacak.

Araştırmalarda uzaya gönderilen araçların gidiş gelişleri, üzerlerindeki yazılım ve donanımsal ekipman, Ares ve Orion gibi keşif araçları ve NASA merkezinde kullanılan sistemler gibi çeşitli yerlerde süper bilgisayarlardan faydalanılıyor. Bunun yanında nanoteknoloji, yanmalar, atmosferin kimyası, okyanus ve iklim modelleri, fırtına tahminleri, güneş ve kara delik fiziği ile kozmik yapılar gibi alanlarda da yine süper bilgisayarlara başvuruluyor.

1 petaflopluk ilk sistem 2009 yılında hazırlanacak. Pleiades ismiyle anılan proje, 2004'te yapılan bir diğer süper bilgisayar Columbia'nın üzerine geliştiriliyor. Columbia, zamanında NASA için kapasiteyi 10 kat artırmayı başarmıştı. Ancak geleceğin uzay araştırmalarına yönelik işlemler için yetersiz kalıyordu. 2009'da üretilecek olan süper bilgisayarın ise kapasiteyi 16 kat daha artırması bekleniyor.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 1163
Yazar: WarninG_ErroRYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.