Intel 2012’ye Hızlı Girecek

Gelecek nesil işlemciler üzerine çok sıkı çalışan Intel, Computex’te önümüzdeki yıla yönelik planlarını açıkladı. Tayvan’da düzenlenen Computex 2011’i iyi bir fırsat olarak değerlendiren işlemci devi, daha önce çıkması planlanan ultra düşük güç tüketimli veperformansı artırılmış Atom işlemcileriyle ilgili olarak da önemli sinyaller verdi. Geciken yeni Atom işlemciler için hayal ürünü söylentileri de böylece sona ermiş oldu.

 Intel’in üst düzey yöneticisi ve başkan yardımcısı Sean Maloney geröek anlamda düşük güç tüketimiyle ön plana çıkan yeni işlemci mimarisini onaylayarak “Ultrabook” kelimesini telaffuz etti. Maloney ultrabook kavramının önümüzdeki yıldan itibaren bilgisayar dünyasının göbeğine yerleşeceğini de iddia etti. Ultrabook temel anlamda Intel’in yeni nesil “Ivy bridge” yongalarını kullacanak, 2012 sonuna kadar pazarın yarısını ele geçirecek ve 2cm daha az kalınlığa sahip olacak. Üst düzey performansıyla öne çıkması beklenen ultrabook’lar, fiyat – performans açısından da çok cazip olacak ve 1000 doların altında son kullanıcıya ulaşacak.

Maloney bunların yanı sıra Atom serisinin, daha sık yenileceğinin de müjdesini verdi. Başkan yardımcısı, bundan önce iki yılda bir üretilen Atom işlemcilerin bundan böyle her yıl üretileceğini belirtti. Maloney,  32 nm Cedar Trail işlemcinin, ultra düşük güç tüketimi sayesinde 10 saate varan batarya ömrü ve neredeyse 1 aya yakın bekleme süresi sunmasıyla Moore Kanunu’nu alt üst edecek yeni bir devrin başlayacağının sinyallerini vermiş oldu.

Günümüzün en gözde mobil cihazları olan tabletlere yönelik açıklamalar da yapan Maloney, Atom yongaların tabletlere optimize edilmiş hali Medfield’ların  önümüzdeki yıldan itibaren10’dan fazla tabletin OAK Trail işlemcilerle piyasaya sunulacağını söyledi.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 600
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.