Intel Devri Kapanıyor mu?

PC üreticileri Samsung, Toshiba, Acer ve Asus’un gelecekteki dizüstü bilgisayar planları arasında ARM tabanlı üretim yapmak yer alıyor. Bu markaların üreteceği ARM tabanlı ilk ürünler bu yılın sonlarına doğru piyasada olabilir. Tayvan’da ki Electronic Timesgazetesinin yaptığı habere göre gelecepğin trendi ARM tabanlı dizüstü bilgisayarlar olacak. Intel ve AMD tabanlı dizüstülerden daha ucuza piyasaya sunulacak bu ürünlerin IT sektörünü hareketlendireceği söyleniyor.

Yukarıda saydığımız firmaların ARM atabnlı dizüstülerini yıl sonuna kadar piyasaya sürmesi bekleniyor. Asus’un planları arasında ise 13,3 inç ekrana sahip ARM tabanlı ve NVIDIA Tegra işlemci kullanan dizüstü bilgisayar üretmek yer alıyor. Bu dizüstü bilgisayarın işletim sistemi ise Android olacak.

Kaynakların belirttiğine göre ARM atabanlı dizüstü bilgisayarların piyasaya çıkışıyla diğer ürünlerin fiyatlarında aşağı çekilecek. Çünkü ARM tabanlı dizüstü bilgisayarlar 300 dolar civarında alıcı bulacak. Son olarak şunu da belirtmeliyiz. ARM tabanlı dizüstü bilgisayarlar üzerine NVIDIA’nın Tegra işlemcisinin yanı sıra Qualcomm’un Snapdragon ve Texas Instruments’ın işlemcileride kullanılacak.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 591
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.