Intel Herkesi Şaşırttı

Geliştirdiği ürünlerle teknoloji dünyasına yön veren Intel; tabletlerden, sunuculara kadar geniş bir yelpazede segmente ürünleriyle destek veriyor. Özellikle 2010′un başından itibaren günümüze kadar olan süreçte destek verdiği platformların ve segmentlerin sayısını artıran Intel, bu yatırımlarının meyvelerini almaya başladı.

Bugün sabah saatlerinde 2011 ilk çeyrek sonuçlarını açıklayan Intel, sonuçlarıyla kendisi de dahil olmak üzere herkesi şaşırttı. Bu şaşkınlığın sebebi ise firmanın bir çeyrek sonucuyla rekor kırması.

Firma bu çeyrek için beklentilerini 2 ay öncesinde yazılı olarak açıklamıştı. Intel analistleri, bu çeyreği yaklaşık 11.6 milyar Dolar gelirle kapatmayı yani bir önceki çeyreğe göre 500 milyon Dolar daha fazla gelir elde etmeyi beklediklerini duyurmuşlardı. Analistlerin bu rakamın Intel tarihindeki en yüksek gelir olduğu için seçtikleri düşünülüyor. Anlaşılan Intel’de işler iyi gidiyordu ve Analistler de eski rekor seviyesinde bir gelir elde edileceğini düşünmüşlerdi. Ancak yanıldılar. Intel 2011′in ilk çeyreğinde tahminlerin 1.2 milyar Dolar üzerinde yani tam 12.8 milyar Dolar gelir elde ederek herkesi şaşırttı.

Geçtiğimiz yıl siber güvenlik firması McAfee’yi ve kendisi gibi bir başka yarı iletken üreticisi olan Infineon‘u satın alan Intel, bu satın almalar sayesinde de büyük gelir elde etti.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 803
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.