Intel Kablosuz Elektrikte İddialı

Tarihin en büyük dâhilerinden biri olarak kabul edilen Nikola Tesla, çağının çok ötesinde fikirlere sahipti. Bu fikirlerden biri de elektriği kablosuz olarak aktarmaktı. 1940’larda bu konuda çalışmalar yapan Tesla, kablolardan kurtulma yolunda ilk adımları atmıştı.

 

Günümüzde bu konuyla en ilgili firma Intel. 2008 yılında geliştirdiği bir düzenekle elektriği kablosuz olarak aktarmayı başaran firma, bu yıl bu teknolojiyi daha da öteye taşımayı başarmış. 2008 yılında yapılan gösterimde elektrik 1 metre gibi bir mesafeden aktarılmıştı. %75 verimlilik elde edilmiş olsa da bu mesafede kullanım pek fazla avantaj sunmuyor.

Bu sebeple Intel, mesafeyi daha da artırmayı hedeflemiş. Intel Labs tarafından yapılan açıklamaya göre bugün gelinen noktada aktarım mesafesi 30 metreye çıktı. Oldukça başarılı olan bu mesafede %50 verimlilik sağlanıyor. Yani kaynaktaki elektriğin yarısı karşı tarafa ulaşmayı başarıyor.

Elbette %50 elektriğin kayıp edilmesi bu teknolojiyi halen çok verimsiz kılıyor. Ancak yine de Intel’in ulaştığı nokta oldukça etkileyici.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 1159
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.