Intel ve Microndan yüksek yoğunluklu yonga

Küçük form faktöre sahip uygulamalarda kullanılabilecek 34 nanometre'lik ve 32 Gigabit'lik yeni NAND yonga, en gelişmiş işlem teknolojisi ve artırılmış depolama kapasitesine sahip.

Son dönemlerde daha hızlı açılış süreleri, kararlılık ve güvenilirlik sunan katı disklerin üretiminde yaşanan artışa paralel olarak teknoloji de bu ünitelerin üretilmesi adına ilerleme kaydediyor. Intel ve Micron tarafından geliştirilen yeni yongalar bu disklerde kullanılacak NAND cihazları içeriyor.

Çok ufak boyutlara sahip olan yongalar 32 GB'lık depolama yapabilme kapasiteleriyle ultra taşınabilir dizüstü bilgisayarlar ve mobil cihazlar için önem taşıyor. Bu da yaklaşık 2000 civarında dijital fotoğrafın veya 1000 civarında şarkının depolanabileceği anlamına geliyor. Halen geliştirilen ürünler son aşamaya geldiğinde şirketlerin iddiasına göre 1.8 inç'lik form faktöre sahip SSD disklerde 256 GB depolamaya imkan tanınabilecek.

SSD'ler geleneksel sabit disklere oranla avantajlı olmalarına karşın en büyük dezavantajları fiyatları. Halen birkaç katı kadar pahalı olan SSD'ler bugünlerde özellikle saha çalışması yapanlara yönelik "sağlam" dizüstü bilgisayarlar ve 10 inç'ten ufak dizüstü bilgisayarlarda kullanılıyor.

 

Kaynak:
Tarih:
Hit: 632
Yazar: WarninG_ErroRYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.