Intel Windows 8’e Göz Kırptı

Mobil cihazların başarısıyla birlikte artık masaüstü bilgisayarlar tartışılır hale geldi. Satışlar düşüş trendine girince birçok analist masaüstülerin birkaç yıl içinde mobil karşısında dayanamaz hale geleceğini öngörmüştü. Ancak en son rakamlar direnişin hâlen sürdüğünü gösteriyor.

 

Masaüstü bilgisayar satışlarını en yakından takip eden firmalar Intel ve Microsoft. Bu iki firma netbook ve notebook segmentlerinde de yer alıyor olsalar da masaüstü satışlarının düşüşü ciddi kayıp anlamı taşıyor. Bu sebeple de uzun süredir hem Intel hem de Microsoft, mobil cihazlarda daha fazla yer edinmek için çalışıyor. Anlaşılan iki firma bu konuda işbirliğine de gitmiş.

İşlemci üreten Intel ve işletim sistemi üreten Microsoft arasında süre gelen bir işbirliği mevcut. Fakat tabletler konusunda bunu görmek çok mümkün olmadı çünkü hem Atom hem de Windows 7 tabletlerde başarılı değil. Üzerine Windows, ARM işlemcilere destek vereceğini açıklarken Intel de Android ve MeeGo’lu ürünlerde yer alacağını açıklamıştı. Fakat Windows 8 ile iki firma yeniden birbirine yakınlaşacak gibi.

 

Intel Teknoloji ve Ürün Medya İlişkileri Direktörü Bill Kircos, verdiği bir röportajda ‘Birkaç yazılım-yonga yumruğu’ atacaklarını söyledi. Cloverview platformundan bahsederken bu sözü sarfeden Kircos, büyük ihtimalle Windows 8 ile işbirliği yapacaklarını ima ediyor. Dolayısıyla tablet dostu Clover Trail işlemciler Windows 8 satışa çıkmadan hemen önce piyasada olabilir.

ZDNet ise Windows 8’nin 2012 nisanında satışa sunulabileceği iddiasında. Dolayısıyla 2012’nin ilk yarısı Intel ve Windows’un tablet şovuna sahip olabilir. Peki 4 çekirdekli iPad 3 için doğru zamanlama nasıl olacak?

Kaynak:
Tarih:
Hit: 564
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.