Intel’in 8 Çekirdeklisi İnternete Düştü

Bu yılın başında Sandy Bridge mimarisini kulllanan Core i serisini piyasaya süren Intel, giriş ve orta seviyeye hitap ediyor. 4 adet Core i5 ve iki adet Core i7′den oluşan Sandy Bridge serisi, oyun konusunda oldukça iyi bir performans sunuyor. Ancak en üst seviye kullanıcılarının beklentilerine cevap veremiyorlar.

En üst seviyeye hitap edecek olan işlemciler ‘Sandy Bridge E’ serisi olacak. Henüz resmi olarak duyurulmayan bu işlemciler, muhtemelen yılın ikinci yarısında piyasada olacak. Bu sebeple Intel, test örneklerini üçüncü parti firmalara göndermeye başladı.
Bu işlemciler konusunda henüz fazla bilgimiz yok. Fakat bunlardan birtanesi eBay’e düşünce Intel’in 8 çekirdeğe geçeceği yönünde söylentiler çıkmaya başladı. Dün, bir kullanıcı tarafından 1400 Dolar fiyat etiketiyle satışa sunulan Core i7 işlemci, özellikleriyle dikkat çekiyor. Üzerinde model numarası bulunmayan işlemcinin Sandy Bridge E serisinden olduğu ve 8 çekirdekli, Hyper Threading özellikli, 20 MB önbellek gibi özelliklere sahip olduğu belirtiliyor.

Intel daha önce son kullanıcı modellerinde 4 ve 6 çekirdekli modeller olacağını belirtmişti. Bu sebeple 8 çekirdekli işlemci ‘Acaba Intel süpriz mi yapacak?’ sorusunu akıllara geldi. Intel, yaz başında 8 çekirdekli Bulldozer işlemcileri piyasaya sunacak olan AMD’ye bir cevap vermek istiyor olabilir.

İşlemcinin  yüksek önbelleği ve Turbo Core özelliğini desteklememesi bunun bir Xeon işlemci olabileceğini gösteriyor. İsminin Core i7 ve LGA 2011 soketli olduğu yönünde net bir kanıt yok. Ayrıca 1.6 GHz saat hızı da yüksek seviye oyun performansı isteyen kullanıcılara hitap etmiyor. Eğer Intel’in çok farklı planları yoksa bu Sandy Bridge mimarisini kullanan Xeon işlemcilerin ilk örneği olabilir.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 785
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.