İnternet Dünyası Büyük Değişime Hazırlanıyor

İnternet dünyasının en büyük değişimlerinden biri bugün yaşanabilir. Geçtiğimiz günlerde IPv6’ya geçiş konusunda önemli adımlar atan internet dünyası, şimdi de alan uzantılarıyla ilgili köklü bir değişime hazırlanıyor. Eğer beklenen karar çıkarsa, isteyen herkez kendi uzantısına sahip olabilir.

1980’lerden bu yana internet siteleri belirli uzantılara sahip. En popüler olanı ‘.com’ olan uzantılar .gov, .biz, .org gibi sitenin türüne göre çeşitlendirilebiliyor. Bu konuda yetkili kurum ICANN (İsimler ve Rakamlardan Sorumlu İnternet Şirketi) 2000 yılında 7 adet yeni alan uzantısını duyurmuştu. Daha sonra 2004 yılında da yeni uzantılar için çalışmalar yapıldı ve en son geçtiğimiz Mart ayında.xxx uzantısı kabul edildi.

ICANN, bugün Singapur’da bir araya gelecek ve uzantılar konusunda yeni bir kararı oylayacak. Genellikle çeşitli önerileri görüşüp bunlar arasından yeni uzantılar seçen şirket, bu kez farklı bir uygulama peşinde. Eğer yeni uygulama kabul edilirse, isteyen herkes kendi alan uzantısına sahip olabilecek. Yani örnek vermek gerekirse; haber.tahribat, homer.simpsons, iwant.beer gibi uzantılarla sınırsız seçenekler sunulacak.

Karar kabul edilirse serbest uzantılar 2012 sonunda kullanıma açılacak.

Karar konusunda farklı tepkiler var. ICANN bu konuda çok olumlu tepkiler aldıklarını belirtse de özellikle şirket ve markalar konusunda endişeler var. Bu uygulama ile şahıslar birçok farklı uzantı alabileceğinden marka ve şirket isimlerine taciz olabileceği düşünülüyor. Ayrıca bazı kişiler de uzantıların artmasının kullanıcılar için karmaşıklık yaratacağı görüşünde.

Günümüzde birçok kişi istediği siteye ulaşmak için arama motorlarını kullanıyor. Ayrıca mobil internet kullanımının artması da uygulama üzerinden erişimi artırıyor. Yani site ziyaretçilerinin büyük çoğunluğu adres çubuğunu kullanmıyor. Dolayısıyla kullanıcılar açısından bu değişikliğin çok büyük sorun yaratacağını düşünmüyoruz.

Marka ve şirket isimleri konusunda ise top ICANN’de olacak. Şirket, tescilli isimlerle ilgili uzantılar için sahipliğin kanıtlanmasını isteyecek.

Ayrıca uzantı almak çok basit ve ucuz bir işlem değil. Uzantı kabul edilirse uygulama bedeli olarak 180,000 Dolar ödemek gerekecek. Yıllık ücret ise 25,000 Dolar olarak belirlenmiş. Yeni bu uygulama büyük şirketlere hitap ediyor gibi görünüyor.

ICANN, yeni uygulamayla birlikte farklı alfabelerde uzantılara da izin vermeyi planlıyor. Sadece latin alfabesinde değil, Çin ve Arap alfabesiyle yazılan uzantıları da kullanmak mümkün olabilir.

Şimdilik sektör serbest uzantı konusuna pek sıcak bakmıyor gibi görünüyor. Ayrıca büyük maliyeti kimlerin karşılamak isteyeceği de merak konusu. Bakalım ICANN’in 20 Haziran kararı internet için büyük bir değişim mi olacak, yoksa kabul görmeyen bir girişim mi..

Kaynak:
Tarih:
Hit: 650
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.