İnternet düzenlemesine TR Net’ten açıklama

internette 22 Ağustos’tan itibaren yürürlüğe girecek filtreleme düzenlemesine ilişkin TR NET’ten açıklama geldi: “Sınırlarını bir başkasının çizdiği internet, özgürlük anlayışı ile çelişiyor.”

22 Ağustos’ta başlayacak internet düzenlemeleri için ilk açıklama TR Net’ten geldi. Türkiye’nin ilk internet servis sağlayıcısı TR Net, internetin güvenli kullanımına ilişkin usul ve esasların 22 Ağustos 2011′de yürürlüğe girmesine karar verilmesine ilişkin yaptığı basın açıklamasında, “Günümüzde sanal bir dünya halini alan internetin ‘güvenli internet’ adı altında ?sınırları başkaları tarafından çizilmiş bir internet’e dönüştürülmesi, özgürlük anlayışı ile çelişmektedir. Söz konusu düzenleme, bazı siteleri engelleme ve alan adlarına yasaklama getiren uygulamalar ile sarsıldığı düşünülen ?İnternet Özgürlüğü’ kavramının, daha da zedeleneceği bir döneme geçiş sürecinin sinyalleridir” dedi.

Düzenlemeyi özgür ve karar alabilen nesiller için bir tehlike olarak gördüklerini belirten TR Net yetkilileri, “TR NET, sosyal sorumluluk bilinci çerçevesinde söz konusu düzenlemenin orta ve uzun vadede ülke, toplum ve kişiler adına en doğru şekilde sonuçlanması için elinden geleni yapmaya hazırdır” şeklinde konuştu.

TR Net adına Habertürk’e bilgi veren Hayat Bilgi Holding Basın ve Halkla İlişkiler Sorumlusu Ayşenur Vardal, şunları söyledi: “Bu gelişmelerle ilgili çekincelerimizi paylaşmanın, Türkiye’nin ilk Internet Servis Sağlayıcısı (ISP) olarak bizim misyonumuz olduğunu düşünerek hareket ediyoruz. Eminiz ki bu hareketimiz ile birlikte, halkımıza internet hizmeti sunan diğer sağlayıcılar da aynı çerçevede birleşecek. Bu uygulamanın doğru şekilde planlanması ve insanların aklında soru işareti bırakmayacak şekilde tasarlanması için bizler de üzerimize düşeni yapmak için gönüllüyüz. Bu konuda hem servis sağlayıcıların hem de STK’ların katılımıyla ortak bir yol haritası oluşturulması gerekiyor.”

Kaynak:
Tarih:
Hit: 621
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.