Internet Explorer 8 Beta 1

Ürüne Genel Bakış


Artısı: Önceki tarayıcı ayarlarını aktarma; Uygulama Sağlayıcı özelliği; Facebook, eBay, StumbleUpon ile birlikte çalışıyor; Güvenlik Filtresi, Oturum Kurtarma

Eksisi: Windows Live uygulama seçimi çok öne çıkartılmış; Oturum Kurtarma tek sekmeyi kurtatıyor

Sonuç: IE8, diğer tarayıcılardan ödünç aldığı özellikler ile kendini geliştirmiş ama henüz Beta uygulamasında olan tarayıcının bazı özellikleri verimli çalışmıyor.

Microsoft, internet tarayıcı pazarındaki payının azalmasını daha çok dikkate almış olacak ki; Firefox ve Safari'de popüler olan kimi özellikleri, Internet Explorer 8 beta 1'de kullanma yolunu seçmiş. Internet Explorer'ın bu sürümü şu andaki hali ile özellikle yazılım geliştirenler için yayınlansa da, standart kullanıcılar tarafından indirilmeye de açık. Ama, baştan belirtelim, konu ile çok haşır neşir değilseniz, dikkat etmenizde fayda var.

14.4 MB büyüklüğündeki dosyayı indirdikten sonra, Microsoft'un eksik olan Internet Explorer güncellemelerini indirmesini, sistemdeki zararlı yazılımları kontrol etmesini ve ardından tarayıcıyı yüklemesini bekledik. Bu işlemin ardıdan bilgisayarımızı yeniden başlatmamız gerekti. Yeniden başlatma sırasında sistemimiz çöktü ve manuel yeniden başlatma yapmak zorunda kaldık. Bunun için kimseyi suçlamıyoruz, en nihayetinde bunun bir deneme sürümü olduğunu unutmamak gerekiyor.

Yeniden başlatma işlemini gerçekleştirip, sistemi çalışır duruma getirdiğimizde Windows tarafından verilen herhangi bir bilgilendirme ile karşılaşmadık. Beklediğimiz bilgilendirme Internet Explorer'ı açtığımızda karşımıza çıkarak, IE 7 sürümünün beta sürümü ile güncellendiğini haber verdi. Bundan sonra ilk kullanım kılavuzu yapılandırma ve kişiselleştirme ayarlarını yapmamızı sağladı.

 

 

Karşımıza çıkan hızlı ayar seçimi, daha önce kullandığımız Internet Explorer ayarlarını yeni sürüme aktarma ve ayarlarımı seç, seçimleri ile karşılaştık. Bu noktada Ayarlarımı Seç'i kabul ettiğimizde karşımıza beş ayar seçeneği çıktı:

1. Varsayılan arama motorunu değiştir (Kullandığımız Google'ı değiştirmedik)

2. Uygulama Sağlayıcılar (Aşağıda açıklandığı gibi)

3. Güvenlik filtresini etkinleştir (Evet)

4. Internet Explorer 8 beta 1'yı varsayılan tarayıcı yap (Hayır)

5. Ayarları başka tarayıcıdan aktar (Evet)

Microsoft, Uygulama Sağlayıcıları (Activity Providers), harita, ansiklopedik bilgi ve sosyal ağlar için seçilen varsayılan sayfalar olarak tanımlıyor. Örnekle açıklayacak olursak; Microsoft'un getirdiği varsayılan ayarları seçildiği takdirde; kendinizi bir anda, Windows Live Evreni'ninde buluyorsunuz. Bu, blog için Windows Live Space, ansiklopedik bilgi için Encarta, tercüme için Windows Live ve e-posta için de Windows Live Hotmail seçmeniz anlamına geliyor.

Biz bu uygulamaların hiçbirini seçmedik. Daha sonra farkettiğimiz şey ise, Microsoft'un Facebook, eBay, StumbleUpon, Yahoo, Windows Live ve MSN ile işbirliği yaptığını ve bu uygulamaları her biri ile birlikte gerçekleştirdiği oldu. Örneğin, StumbleUpon'ı seçerek; Internet Explorer'ın internet sayfaları incelemelerine, popüler sitelerin son dakika haber beslemelerine ya da StumbleUpon'ın kendisine ulaşması gibi.Güvenlik Filtresi, Internet Explorer'ın en son sürümünde yer alan ve tarayıcının dolandırıcılık maksatlı sitelere karşı geliştirdiği bir çözüm.
Microsoft versiyon 8'e, bu güvenlik önlemine, indirilen sayfayı etkin olarak tarayan zararlı yazılımlardan koruma önlemini de ekliyor. Tarayıcı, diğer güvenli internet deneyimi sağlayan uygulamalarda görmeye alışık olmadığımız cinsten bir uyarı penceresi gösteriyor. Bunun açılır bir pencere şeklinde olmasını tercih ederdik. Microsoft'un önlem olarak sundukları ise bize yetersiz geldi. Bu uyarı karşında yapabileceğiniz şeyler, engelleme ve ne olduğu hakkında bir fikriniz olmadan izin verme seçeneklerinden ibaret.

 

 

Maps.google.com internet sitesini açmaya çalıştığımız bir denemede Internet Explorer 8 beta 1 çöktü. Neyse ki, Firefox'tan aşina olduğumuz Oturum Kurtarma özelliğinin eklenmiş olması derdimize çare oldu. Fakat, eklenen Otomotik Kurtarma (ACR), tüm pencereleri değil, tekil olarak google.maps'in açık olduğu sekmeyi kurtarmaya çalıştı. Bizim gördüğümüz kadarı ile sorunun kaynağı bu değil, aksine Google Araç Çubuğuydu. Tarayıcı çeşitli kereler sorunu gidermeye çalıştıktan sonra, sekmeyi kapatmak isteyip, istemediğimizi sordu.

 

Yeni beta sürümü ile gelen ve yine ödünç alınmış bir özellik de Sayfa Dilimi. Hali hazırda, çok fazla internet sitesi bu özelliği desteklemediğinden bu konuda çok fazla yorum yapamıyoruz. Benzer özelliğe sahip olan Safari Tarayıcısı'nda, bu özellik ile canlı internet sitelerinin küçük bir kısmını masaüstünde çalıştıran küçük uygulamalar yaratılabiliyor. Fakat, Microsoft bu kadar azimli gözükmüyor. Çünkü, yeni tarayıcı bu uygulamaların sadece tarayıcı penceresinde çalışmasına izin veriyor.

Son olarak eğer, deneme sürümünü beğenmezseniz yapacağınız şey, Emulate IE7 (IE7'ye geç) seçeneğini tıklayarak, Internet Explorer 7'nin şu andaki sürümüne dönmek olacaktır

Kaynak:
Tarih:
Hit: 426
Yazar: WarninG_ErroRYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.