Internet Explorer 8 de yolda...

Firefox 3'ün çıkış tarihi yaklaşırken Microsoft boş durmadı ve karşı hamlesini yaptı. Internet Explorer 8'in çıkışıyla tarayıcı savaşları kızışacak.

Yaklaşık 3 yıllık geliştirme sürecinin ve 6 aylık test sürümlerinin ardından Mozilla popüler tarayıcısı Firefox'un son sürmü Firefox 3.0'ın duyurusunu yaparak önümüzdeki ay içerisinde genel kullanıma açılacağını duyurmuştu.

Halen dünya genelinde en yaygın kullanım oranına sahip olan Microsoft'un Internet Explorer'ı ise son sürümü IE 8 ile Mozilla'ya karşı bir hamle yapmaya hazırlanıyor. Ancak çıkış tarihi Firefox kadar çabuk olmayacak.

Ek özelliklerle donatılacak olan son sürümün bu yılın sonlarına doğru kullanıcılarla buluşması bekleniyor. IE 8 için son beta sürümleri ise yaz ve sonbahar aylarında test edilebilecek.

Microsoft'un yazılım geliştiricileri için var olan forumlarında yeni IE 8'de özellikle güvenlik ve web standartları üzerine çalışmalar yapıldığı ifade ediliyor.

IE 8'deki yenilikler

En büyük yenilik ise "web slice" denilen araç. Buna göre kullanıcılar dinamik bir web sitesinin bir parçasını (açık artırma veya maç sonuçları gibi) favorilerine ekleyebiliyorlar. Böylelikle anlık değişimleri tarayıcı üzerinden hemen izleyebiliyorlar.

Bir diğer yenilik ise "activities" diye adlandırılan özellik. Bu özellikle de herhangi bir sayfa üzerindeki metin işaretlenip tıklanarak başka bir siteye (harita, blog veya e-posta gibi) gönderilebilecek.

Göze çarpan bu değişikliklerin yanında erişilebilirlik, ActiveX geliştirimeleri, AJAX, CSS, yazılımcı araçları, doküman uyumluluğu, DOM, HTML standartları, çerezler ve API'ler ile ilgili iyileştirmeler de yapılıyor.

Yazılımcılar ve tasarımcılar için hazırlanan IE 8'in ilk beta sürümlerine Microsoft'un sitesi üzerinden ulaşılabiliyor.

Firefox bugün 170 milyon kullanıcıyla dünya genelindeki kullanım oranının %18'lik bir payına sahip. Explorer ise %75'lik bir oranla hakimiyetini sürdürüyor.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 793
Yazar: WarninG_ErroRYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.