İnternet güvenliğindeki büyük açık giderildi

Bilgisayar ve internet güvenliği uzmanları, internet adresleme sistemindeki büyük bir açığı gidermek için ''yama'' yayınladılar.

Kazara keşfedilen ve internet suçlularına, kullanıcıları, tarayıcıya doğru adres yazsalar bile sahte web sayfalarına yönlendirebilme ve internete bağlı spam, virüs veya kullanıcının

kişisel bilgilerini elde etmeyi amaçlayan "phishing" mesajları gönderebilme olanağı sağlayan bu açığı gidermek için Microsoft gibi internet devleri, "güvenlik yaması" yayınladı.
 
Domain Name System'in (Alan Adı Sistemi-DNS) çalışmasında altı ay önce hatayı keşfeden internet güvenliği uzmanı Dan Kaminsky, şimdiye dek bu ölçekte bir güvenlik açığının görülmediğini belirterek, "İnsanlar endişelenmeli, ama paniklememeli. Hemen harekete geçip yamayı hazır hale getirmeye çalıştık" dedi.
 
Güvenlik açığını keşfedince Mart ayında Microsoft, Sun ve Cisco ile diğer internet şirketleriyle temasa geçtiğini belirten Kaminsky, internet devlerinin hemen bir ekip kurarak, açığı kapatmaya yarayacak yama yazılımını geliştirmeye başladıklarını söyledi.
 
Kaminsky, "Böylesine bir işbirliği daha önce olmamıştı" dedi. İnternet suçlularının eline koz vermemek amacıyla açık ve güvenlik yamasının teknik ayrıntıları gizli tutulurken, Microsoft, yamasını dün rutin güvenlik güncellemesinin parçası olarak yayınladı.

                                                virüs

Kaynak:
Tarih:
Hit: 635
Yazar: shivoYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.