İnternet Hızına Standart Geliyor

 

 

10 megabyte parasına 1 megabyte hizmeti sona eriyor...

İnternette veri aktarım hızı bağlantının yapıldığı günden itibaren ölçülecek. İnternet sağlayıcıları, bundan böyle 10 Mbyte hizmet parası alıp da altyapı olmadığı gerekçesiyle 1 Mbyte internet hızı veremeyecek. Taahhütlerini yerine getirmeyenler ise idari para cezasına çarptırılacak

Elektronik haberleşme alt yapısı üzerinden internet servis sağlayıcılığı hizmeti sunan işletmecilere standart geliyor. Artık internet sağlayıcılar 10 Mbyte hizmet parası alıp da alt yapı olmadığı gerekçesiyle 1 Mbyte internet hızı veremeyecek.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunca (BTK) hazırlanan “İnternet Servis Sağlayıcılığı Hizmeti Sunan İşletmecilere İlişkin Hizmet Kalitesi Tebliği” mobil elektronik haberleşme hizmeti sunan işletmeciler hariç elekt-ronik haberleşme alt yapısı üzerinden internet servis sağlayıcılığı hizmeti sunan işletmecilerin, hizmet kalitesi ölçüt ve hedef değerlerinin tespiti ile ölçümlerinin yapılmasına ilişkin usul ve esaslar belirlendi. Tebliğe göre, veri aktarım hızı ile ilgili ölçümler kuruluma göre en az indirmede 15 Mbyte, göndermede ise 5 Mbyte büyüklüğünde test dosyası kullanılarak yapılacak. Fiber internet, xDSL, kablo internet gibi bağlantı çeşitleri için verilen hizmetlere ilişkin ölçüm sonuçları ayrı ayrı gruplandırılarak raporlandırılacak.

İşletmecinin geçerli bir bağlantı talebi aldığı günden, aboneye hizmeti çalışır durumda verdiği güne kadar geçen süre olan bağlantı süresi; tüm resmi tatiller de dahil olmak üzere gün cinsinden ölçülecek. Bağlantı süresi, abonenin işletmeciden birden fazla hizmet talep etmesi veya birden fazla yer için bağlantı talebinde bulunması durumunda her bir hizmet talebi veya bağlantı talep edilen yer için ayrı ayrı ölçülecek. Tebliğ kapsamında yükümlü olan işletmecilerin yükümlülüklerini yerine getirmemesi durumunda, Elektronik Haberleşme Sektöründe Hizmet Kalitesi Yönetmeliğinin idari para cezaları ile ilgili diğer yaptırım hükümleri uygulanacak.

2013’TE YÜRÜRLÜĞE GİRECEK

Tebliğde yer alan yükümlülükler, BTK ile görev sözleşmesi imzalamak suretiyle kablo internet hizmeti sunan işletmeciler için 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren başlayacak. 

Kaynak:
Tarih:
Hit: 1324
Yazar: warlockYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.