İnternet konuşmaya başlıyor!

İnternet dile geliyor: IBM'in "Konuşan Web" teknolojisi kullanıcılara farklı bir deneyim sunacak.
Konuşan Web, cep telefonu üzerinden ses etkileşimi aracılığıyla, insanların bilgiye erişmesini ve işlem yapmasını sağlıyor. Yeni teknoloji, bilgisayar ve metin arabirimleri yerine cep telefonu ve sesin kullanılmasıyla, insanların oluşturma ve bilgiyle etkileşime girme yolunu tamamen değiştirmeye hazırlanıyor.

Konuşan Web hayata geçtiğinde, insanlar otomobil kullanırken, telefonla gitmek istediği yerin tarifini dinleyebilecek veya yakın çevredeki restoranlardan birinde rezervasyon yapıp, mekanla ilgili eleştirileri öğrenebilecek. Yemek yaparken en sevdiği yemeğin tarifini bulup, fırın sıcaklığını ya da eksik malzemeleri kontrol edebilecek. En sık kullandığı arkadaşlık sitesini veya web günlüğünü kolayca güncelleyebilecek. İşten eve dönerken, ihtiyaçlarını sesli olarak sayıp, internet üzerinden markete sipariş verebilecek. Üstelik tüm bu taleplerinin cevabını web üzerinden sesli olarak alabilecek.

Günümüzde, dünya nüfusunun sadece %17'si internet erişimine sahip bulunuyor. Geriye kalan %83, fakirlik, okuma yazma bilmeme, bilgisayar kullanmayı bilmeme veya bilgisayar alacak maddi güce sahip olmama gibi nedenlerle internete erişemiyor.

Oysa bir telefonun maliyeti bilgisayardan çok daha düşük ve telefonu kullanmak için gerekli olan bilgi birikimi de bir bilgisayara kıyasla çok daha az.

“Sesli Site”lerin (VoiceSites) yaygınlaşmasıyla; bir bilgisayara sahip olmayan, internete erişemeyen ya da okuma-yazması olmayan kişiler de web'in sunduğu tüm avantajlardan yararlanabilecek.

Web'e sesle erişim yaygınlaştıkça, herkes tarafından kullanılması da kolaylaşacak.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 549
Yazar: WarninG_ErroRYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.