İnternete 3. boyut geliyor

Firefox internet tarayıcısının kurucusu Mozilla ve OpenGL grafik arayüzünün geliştiricisi Khronos biraraya gelerek internete 3 boyutlu grafik uygulamaları getirmek üzere kolları sıvadı. Mozilla'nın teklifi üzerine filizlenen bu ortaklık, Java uygulamalarına yeni nesil olarak adlandırılıcak kadar köklü değişiklikler getirerek, internetin görüntüsünü baştan aşağı değiştirmekte kararlı.

Çalışmaların bir yıla kadar sonuç vermesini uman firmalar, Firefox 3.5'in ardından geliştirilecek yeni sürümde, 3 boyutlu interneti destekleyen eklenti seçeneklerinin olacağını belirttiler. Bu uygulamanın gerektirdiği 3 boyutlu grafik kartlarının yeni üretilen bilgisyarlarda standart olarak bulunuyor olmasına güvenen Firefox ve Khronos, akıllı cep telefonlarında ise OpenGL ES 2.0 ile istedikleri kaliteye ulaşılacağını öngörüyor.

Bu çalışmalar sonuç verdiğinde, internet sitelerinin görünümünden, çevrimiçi oyunlara kadar birçok uygulama muhtemelen kökten değişecek. Site tasarımcılarının yapabileceklerinin sınırları da yine bu yeni nesil Java uygulamaları ile büyük oranda genişleyecek.

Bu gelişmeyle bağlantılı olarak Adobe da Flash oynatıcısının 3 boyutlu uygulamaları desteklemesi konusuna eğilmiş durumda. Hangi geliştirici işi önce bitirir bilinmez ama bu yarışın asıl galibi (klasik bir şekilde) biz sevgili internet ahalisi olacağız sanki?

Kaynak:
Tarih:
Hit: 639
Yazar: WarninG_ErroRYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.