İnterneti En Çok Kullanan Ülke İzlanda

14 yaş üzeri kullanıcılar arasında yapılan bir araştırmaya göre,internet kullanımının en yaygın olduğu ülkelerin tamamı kuzey ülkeleri:İzlanda,Finlanfiya,Norveç,Danimarka ve İsveç.

İzlanda ve İskandinav ülkeleri, internet kullanımının yaygınlığı açısından diğer Avrupa ülkelerinin çok ilerisinde bulunuyor.

Merkezi Avusturya’nın başkenti Viyana’da bulunan kamuoyu araştırma kuruluşu GfK tarafından, 14 yaş üzerindekilerle telefon aracılığıyla yapılan araştırmaya göre, İzlanda nüfusunun yüzde 88’i, Finlandiya’nın yüzde 81’i, Norveç’in yüzde 76’sı, Danimarka’nın yüzde 76’sı ve İsveç’in yüzde 73’ü internet kullanıyor.

Batı Avrupa ülkeleri arasında en düşük internet kullanıcısı sayısının yüzde 25 ile Malta olduğu belirtilirken, bunu yüzde 35 ile İspanya, yüzde 43 ile Portekiz, yüzde 45 ile İrlanda izliyor. Avrupa’daki en düşük internet kullanımının bulunduğu ülkeyse yüzde 1 ile Arnavutluk.

Araştırmaya göre, nüfusa oranla internet kullanıcısı sayısı Avusturya’da yüzde 67, İngiltere’de yüzde 63, Almanya’da yüzde 61, Fransa’da yüzde 56, İtalya’da yüzde 53, eski Sovyet bloğu ülkelerinden Slovenya’da yüzde 61 ve Estonya’da yüzde 60 oranında bulunuyor.

 

Kaynak: ntvmsnbc
Tarih:
Hit: 1150
Yazar: obieYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.